Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zielona chemia
Naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie (UAM) opracowali innowacyjne metody ekstrakcji olejów roślinnych bogatych w kwasy omega-3. Nowe techniki pozwalają na otrzymywanie wysokiej jakości produktu z dużą wydajnością, przy jednoczesnym ograniczeniu czasu procesu i zużycia energii w porównaniu z metodami konwencjonalnymi. Tradycyjna ekstrakcja jest bardzo czasochłonna i wymaga użycia dużych ilości toksycznych rozpuszczalników, dlatego poszukiwanie alternatywnych metod pozyskiwania olejów staje się obecnie koniecznością.
Chia i żmijowiec babkowaty
Grupa badawcza Healthy Lipids z UAM uzyskała obiecujące wyniki stosując innowacyjną ekstrakcję olejów bogatych w kwasy omega-3. Jako surowiec roślinny wybrano nasiona szałwii hiszpańskiej (Salvia hispanica L.), znanej powszechnie jako chia, oraz żurawiec babkowaty (Echium plantagineum L.), roślinę będącą rzadkim źródłem cennego wielonienasyconego kwasu stearydynowego, należącego do rodziny omega-3.
Ekstrakcja przyjazna środowisku
„Wyniki naszych badań sugerują, że ekstrakcja olejów nietoksycznymi rozpuszczalnikami może być opłacalna również na szerszą skalę i niewykluczone, że znajdzie zastosowanie w produkcji przemysłowej”, twierdzą autorzy. Zaawansowane techniki ekstrakcyjne, takie jak ciśnieniowa ekstrakcja za pomocą cieczy, ekstrakcja wspomagana ultradźwiękami czy ekstrakcja wspomagana mikrofalami, pozwalają na zastosowanie tzw. „zielonych rozpuszczalników”, które charakteryzują się niską toksycznością i mniejszym wpływem na środowisko w porównaniu ze standardowymi rozpuszczalnikami organicznymi.
Skuteczna alternatywa
Wykorzystanie alternatywnych substancji rozpuszczających, takich jak etanol, woda lub ich mieszaniny, stanowi utrudnienie w procesie ekstrakcyjnym, ze względu na przeciwną polarność cząsteczek rozpuszczalnika i tłuszczu. Mimo to, zespół z UAM zdołał osiągnąć wydajność ekstrakcji zbliżoną do metod konwencjonalnych, przy wykorzystaniu mniejszych ilości rozpuszczalnika, w krótszym czasie i bez ryzyka zanieczyszczenia środowiska. Warto zaznaczyć, że proces nie wpłynął negatywnie na zawartość cennych odżywczo kwasów omega-3.
Źródła:
http://europepmc.org/abstract/med/28267913
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29120808
Przeczytaj także
Naukowcy z Uniwersytetu w Grenadzie (UGR), we współpracy z hiszpańską firmą Puratos, zbadali jaki wpływ na poczucie sytości ma pieczywo wzbogacone w rozpuszczalny błonnik, białko i suszone owoce. W porównaniu ze zwykłym chlebem...
Ozon to silny utleniacz, który dość łatwo reaguje z innymi związkami. Dotychczas, w wielu publikacjach, wykazano jego skuteczność wobec szerokiej gamy mikroorganizmów – bakterii, wirusów, pierwotniaków i zarodników grzybów...