Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jak zapewnić sytość i ograniczyć podjadanie?
Naukowcy z Uniwersytetu w Grenadzie (UGR), we współpracy z hiszpańską firmą Puratos, zbadali jaki wpływ na poczucie sytości ma pieczywo wzbogacone w rozpuszczalny błonnik, białko i suszone owoce. W porównaniu ze zwykłym chlebem, przyczynia się ono do ograniczenia podjadania między posiłkami i zapewnia lepszą kontrolę apetytu. Efekt ten wykazano w eksperymencie pod kierownictwem badaczy z Wydziału Biochemii i Biologii Molekularnej UGR oraz dr Caroliny González-Antón, dietetyczki i ekspertki żywienia człowieka.
Suszone owoce i zboża
W badaniu sprawdzono, jaki wpływ na sytość będzie miał chleb wzbogacony w błonnik i białko, zawierający 22% suszonych owoców (fig, moreli i rodzynek) oraz trzy rodzaje zbóż (pszenicę, orkisz i owies). „Wybieranie produktów bogatych w błonnik jest istotne ze względu na kontrolę apetytu, ponieważ składnik ten zmniejsza łaknienie i reguluje spożycie energii”, wyjaśnia González-Antón.
Pieczywo funkcjonalne na śniadanie
Szczególnie korzystne okazuje się spożywanie takiego pieczywa na śniadanie. „Dzięki wysokiej zawartości błonnika, białka i suszonych owoców, chleb funkcjonalny pomaga w łatwy i szybki sposób skomponować pełnowartościowe śniadanie. Zapewnia poczucie sytości, a jednocześnie poprawia glikemię i odpowiedź insulinową organizmu”, zaznacza badaczka. W eksperymencie wzięli udział ochotnicy w wieku 18-29 lat, regularnie spożywający chleb i codziennie jedzący śniadania. W grupie badanej poranny posiłek składał się ze wspomnianego pieczywa i szklanki wody, natomiast grupa kontrolna spożywała 85 g chleba tostowego, 10 g marmolady i 2 g margaryny oraz, podobnie, szklankę wody.
Korzystne wyniki badania
Spożycie pieczywa funkcjonalnego korzystnie wpłynęło na poczucie sytości u uczestników badania, a wyniki eksperymentu opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Journal of Nutrition”. Zawarto je również w opublikowanym w „Critical Reviews in Food Science and Nutrition” przeglądzie systematycznym prac dotyczących chleba i jego wpływu na regulację apetytu.
Źródła:
https://canal.ugr.es/noticia/cientificos-ugr-estudian-pan-saludable/
Przeczytaj także
Drożdże Saccharomyces cerevisiae są powszechnie stosowane w przemyśle piekarskim głównie ze względu na kilka cech szczególnych takich jak efektywność fermentacji oraz wytwarzanie pożądanego smaku i zapachu.
Według badań opublikowanych w Journal Food & Nutrition, posiłki oparte na roślinach strączkowych takich jak fasola czy groch są bardziej sycące niż te na bazie wieprzowiny czy cielęciny.