Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Laboratoryjna precyzja
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opracowali bezprzewodowy system wykrywania zanieczyszczeń żywności oparty o tanie etykiety RFID (ang. Radio-frequency identification), które są powszechnie wykorzystywane w tysiącach produktów. Badacze z prestiżowego Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) zapewniają, że proponowane przez nich rozwiązanie jest proste, łatwe w zastosowaniu i nie wymaga żadnych zmian hardware’u. Mają oni nadzieję, że technologia ta pozwoli szerokiej rzeszy konsumentów na szybką i łatwą ocenę jakości żywności z dokładnością, która do tej pory osiągalna była jedynie w laboratorium.
Liczne zatrucia i zgony
Zatrucia spowodowane konsumpcją zanieczyszczonej żywności co roku są przyczyną licznych chorób i zgonów na całym świecie. W Chinach w 2008 r. 50 tys. niemowląt musiało być hospitalizowanych po spożyciu mieszanek mlecznych zafałszowanych melaminą, związkiem chemicznym wykorzystywanym w produkcji plastiku, który w wysokich stężeniach działa toksycznie. W kwietniu 2018 r. natomiast ponad 100 osób mieszkających w Indonezji zmarło z powodu spożycia napoju alkoholowego zanieczyszczonego metanolem, który nielegalnie stosowany jest do rozcieńczania likierów.
Inteligentny software
Opracowany przez zespół z MIT system, nazwany RFIQ, wykorzystuje specjalny czytnik, który wykrywa niewielkie zmiany sygnału emitowanego przez etykietę RFID w wyniku interakcji z żywnością. W badaniach nad skutecznością RFIQ skupiono się dotychczas tylko na mieszankach mlek dla niemowląt oraz napojach alkoholowych, jednak w przyszłości konsumenci będą mogli dysponować swoim własnym czytnikiem wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli na dokładną ocenę bezpieczeństwa szerokiej gamy produktów przed podjęciem decyzji o zakupie. Systemy tego typu mogłyby również znaleźć zastosowanie w magazynach supermarketów lub w inteligentnych lodówkach, stale odbierając sygnał z etykiety RFID i automatycznie wykrywając wszelkie objawy obniżenia jakości żywności.
Niemal 100% dokładność
Zasada działania RFIQ opiera się na detekcji sygnału wysyłanego przez RFID, który ulega subtelnym zmianom zależnym od poziomu konkretnych substancji chemicznych wewnątrz produktu. Dzięki zastosowaniu inteligentnego oprogramowania, system „uczy się” tych zależności i w przypadku nowego rodzaju żywności jest w stanie przewidzieć czy można uznać go za bezpieczny lub nie, a także jak wysokie jest stężenie ewentualnych zanieczyszczeń. W przeprowadzonych w MIT doświadczeniach RFIQ wykrywał zanieczyszczenia mieszanek dla niemowląt melaminą z dokładnością 96%, a także zanieczyszczenia alkoholu metanolem z dokładnością 97%.
Źródła:
Przeczytaj także
Czy wiedziałeś, że błędna etykieta jest najczęstszą w całej branży spożywczej przyczyną wycofania produktu z rynku? Często wynika to z niedopatrzenia samego przedsiębiorcy. Czy miewasz problemy z właściwym zarządzaniem informacją na etykiecie twojego produktu?
Duńska sieć supermarketów Jumbo wprowadziła tzw. „naturalne etykiety” na wybranych warzywach ekologicznych, czyniąc pierwszy krok ku upowszechnieniu tej innowacyjnej technologii. „Naturalna etykieta” wykonywana jest techniką laserową, co pozwala nanieść ekologiczny certyfikat bezpośrednio na produkt, bez konieczności jego dodatkowego pakowania.
W związku z przygotowywanymi przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) nowymi regulacjami dotyczącymi znakowania żywności modyfikowanej genetycznie, naukowcy z Uniwersytetu Vermont (UVM) przeprowadzili...
Regulacje prawne dotyczące informowania o składzie i wartości odżywczej napojów alkoholowych, np. o zawartości cukru, wciąż nie są tak przejrzyste, jak w przypadku produktów bezalkoholowych. Opublikowane niedawno propozycje zmian...