Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) opublikowała 10 sierpnia br. ostateczną zasadę „Prevention of Salmonella Enteritidis in Shell Eggs During Production, Storage, and Transportation”, która zobowiązuje producentów jaj w skorupkach do wdrożenia środków zapobiegających zanieczyszczeniu jaj Salmonella Enteritidis (SE) w gospodarstwie i dalszemu wzrostowi podczas przechowywania i transportu, i wymaga od tych producentów prowadzenia ewidencji dotyczącej ich zgodności z regułą i zarejestrowania się w FDA. FDA podejmuje to działanie, ponieważ SE jest jedną z głównych przyczyn bakteryjnych chorób przenoszonych przez żywność w Stanach Zjednoczonych, a jaja w skorupkach są głównym źródłem zakażeń SE u ludzi. Ostateczna zasada ograniczy występowanie chorób i zgonów związanych z SE poprzez zmniejszenie ryzyka zanieczyszczenia jaj w skorupkach SE.
Wytyczne to czwarty zestaw wskazówek FDA mający na celu pomoc branży
Zasada dotycząca jaj, która została sfinalizowana w 2009 r. i weszła w życie w 2010 r., ma na celu zapobieganie zanieczyszczaniu przez SE jaj w skorupkach na fermie oraz zapobieganie wzrostowi SE podczas przechowywania i transportu. Salmonella Enteritidis jest najczęstszą przyczyną epidemii chorób przenoszonych drogą pokarmową związaną ze spożyciem jaj w skorupkach. Zasada dotycząca jaj wymaga, aby praktycznie wszyscy producenci jaj mający 3000 lub więcej kur niosek przyjęli środki mające na celu zapobieganie SE.
Wytyczne zawierają zalecenia dotyczące tego, w jaki sposób producenci jaj, którzy zezwalają kurom na dostęp do obszarów poza kurnikiem, mogą spełnić wymagania zapobiegające Salmonelli Enteritidis (SE). Istotną zmianą w stosunku do projektu wytycznych wydanych w lipcu 2013 r. jest to, że FDA wyznacza ganek jako obszar na zewnątrz kurnika, a nie jako część kurnika. FDA dokonała tej zmiany, częściowo w odpowiedzi na uwagi zgłoszone do projektu wytycznych.
FDA uważa, że producenci jaj mogą zapewnić kurom nioskom dostęp do obszarów na zewnątrz kurnika, w tym ganków, wybiegów i pastwisk, i nadal przestrzegać zasady dotyczącej jaj. Aby zachować zgodność, producenci jaj muszą podjąć kroki w celu zapewnienia, że nie dochodzi do wprowadzania lub przenoszenia SE do kurników lub pomiędzy kurnikami. Mogą to osiągnąć podejmując praktyczne kroki w celu kontroli SE na obszarach poza kurnikiem, aby zapewnić, że SE nie zostanie wprowadzona do kurnika.
Wytyczne opisują najczęstsze rodzaje operacji związanych z produkcją jaj od kur niosek z dostępem do obszarów poza kurnikami i wyjaśniają, w jaki sposób producenci jaj mogą podjąć środki zapobiegania SE, takie jak monitorowanie gryzoni i much na obszarach poza kurnikami, aby pomóc w zapobieganiu SE w skorupkach jaj.
Przeczytaj także
Stany Zjednoczone podejmują działania przeciwko Salmonelli, ogłaszając plany uznania jej za substancję fałszującą w surowych produktach z kurczaka w panierce oraz nadziewanych.
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek oraz w treści jaj – Jaja świeże L Moja Kurka.
Ostatnie incydenty wykrycia bakterii z rodzaju Salmonella w polskim drobiu eksportowanym do UK pokazują, jak szkodliwe może być zaniedbanie tego tematu nie tylko pod względem zdrowotnym, ale także wizerunku marki. Psucie żywności jest zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym, jednak odpowiednie badania oraz przygotowanie produktów może zminimalizować ryzyko podobnych przypadków w przyszłości. Intertek uczy, jak rozpoznawać zagrożenia związane z produktami drobiowymi oraz w jaki sposób im zapobiegać, w myśl Kompleksowego Zapewnienia Jakości dla naszych klientów.