Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
FDA wystosowała list do szkółkarzy tworzących nowe odmiany roślin i producentów białek roślinnych, aby byli świadomi wymagań prawnych dotyczących takich produktów. Oprócz zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności, może dojść do przedostania się do żywności nieoczekiwanych i nieoznakowanych alergenów, co może mieć inne konsekwencje dla producentów żywności, takie jak konieczność wycofania produktów, których to dotyczy.
List jest działaniem prewencyjnym FDA
FDA jest świadoma, że niektóre firmy rozwijają transfer genów białek będących alergenami pokarmowymi do nowych odmian roślin. Na przykład, aby zapewnić niezwierzęce źródło białka do wykorzystania jako składnik innej żywności. To mogłoby spowodować obecność nieoczekiwanego alergenu w tej żywności. Ponieważ niepożądane reakcje na alergeny pokarmowe mogą być ciężkie lub nawet zagrażające życiu, w tym, gdy alergen jest obecny na niskim poziomie, to FDA uważa że należy dotrzeć do producentów tych odmian roślin i białek już teraz, kiedy takie odmiany roślin są jeszcze na wczesnym etapie badań i rozwoju.
Podobnie jak wszyscy producenci żywności, twórcy nowych odmian roślin zawierających nieoczekiwane alergeny mają obowiązek zapewnić, że sprzedawane przez nich produkty są bezpieczne i zgodne z prawem.
Podobne, wcześniejsze działania FDA
Odkąd FDA opublikowała w 1992 r. swoją politykę dotyczącą żywności z nowych odmian roślin, wydarzył się jeden przypadek, w którym firma przeniosła gen z głównego alergenu pokarmowego do rośliny uprawnej - gen białka orzecha brazylijskiego do odmiany soi w celu poprawy jej profilu żywieniowego w paszach dla zwierząt. Po odkryciu, że przeniesione białko orzechów brazylijskich jest alergenem, twórcy dobrowolnie zaprzestali produkcji opracowanej przez nich nowej odmiany ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa żywności dla osób uczulonych na orzechy brazylijskie. Nie można było wykluczyć, że zmodyfikowana soja nie będzie mogła nieumyślnie dostać się do żywności dla ludzi, mimo że przeznaczono ją wyłącznie do stosowania w paszach dla zwierząt.
Źródło: https://www.fda.gov/media/167098/download
eKONFERENCJA ALERGENY W ŻYWNOŚCI
Przeczytaj także
Niemiecki Instytut BfR ocenił możliwe zagrożenia dla zdrowia związane z 1,2-nienasyconymi alkaloidami pirolizydynowymi (PA) w żywności – pytania i odpowiedzi.
Jak PCA dba o to, aby produkty roślinne były dla nas bezpieczne? – zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Dyrektor PCA Lucyną Olborską i Głównym Inspektorem Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzejem Chodkowskim.
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. wyróżnia się 14 substancji alergennych, które objęte są obowiązkiem znakowania – gluten, mleko, soja, musztarda, seler, orzeszki...