Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Kilka lat temu w herbacie i naparach ziołowych wykryto wysoki poziom 1,2-nienasyconych alkaloidów pirolizydynowych (PA). Wysokie stężenia tych związków mogą występować również w niektórych miodach, w zależności od ich pochodzenia. Ponadto sałaty liściaste i zioła/przyprawy mogą być zanieczyszczone częściami roślin zawierającymi PA. Także suplementy diety zawierające w składzie rośliny z zawartością PA mogą stanowić ich źródło.
1,2-nienasycone PA są niepożądane w żywności i paszach ze względu na ich szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.
Federalny Instytut ds. Oceny Ryzyka (BfR) ocenił możliwe zagrożenia dla zdrowia związane z 1,2-nienasyconymi alkaloidami pirolizydynowymi (PA). Zdaniem BfR potrzebne są dalsze działania, zwłaszcza ze strony przemysłu spożywczego, w celu zmniejszenia zanieczyszczenia żywności.
Poniżej prezentujemy wybrane pytania i odpowiedzi dotyczące tych alkaloidów w żywności opracowane przez BfR.
Czym są alkaloidy pirolizydynowe?
Alkaloidy pirolizydynowe (PA) to nazwa dużej grupy naturalnych substancji wytwarzanych głównie przez rośliny, ale także przez grzyby i bakterie. Przyjmuje się, że niektóre gatunki roślin wytwarzają te związki w celu odstraszania drapieżników. Obecnie znanych jest kilkaset PA i pokrewnych N -tlenków. Do tej pory PA wykryto u ponad 350 gatunków roślin na całym świecie, ale na podstawie rozważań chemotaksonomicznych oczekuje się występowania u ponad 6000 gatunków roślin. Zdolność do tworzenia PA stwierdza się u przedstawicieli co najmniej 13 rodzin roślin, w szczególności u przedstawicieli rodziny złożonej ( Asteraceae ), ogórecznika ( Boraginaceae ), rodziny motylkowatych ( Fabaceae lub Leguminosae)) i rodzina dogbane ( Apocynaceae ), rodzina jaskier ( Ranunculaceae ) i rodzina figworca ( Scophulariaceae ). Przykładami rodzimych roślin produkujących PA są krostowiec pospolity, świstak pospolity i żmijowiec zwyczajny. Z chemicznego punktu widzenia PA to estry złożone z zasady necynowej i alifatycznych kwasów mono- lub dikarboksylowych (kwasów necynowych).
Czy istnieje zagrożenie dla zdrowia konsumentów związane z żywnością zawierającą PA?
Niektóre PA mogą uszkodzić wątrobę. Ponadto w doświadczeniach na zwierzętach wykazano potencjał mutagenny (genotoksyczny) i rakotwórczy (rakotwórczy) niektórych pochodnych. Efekty te są powodowane przez PA, w którym zasada necynowa ma 1,2-nienasyconą strukturę necynową i jest zestryfikowana co najmniej jednym rozgałęzionym kwasem necynowym. Związki te, znane jako 1,2-nienasycone PA, są niepożądane w żywności i paszach ze względu na ich potencjalne szkodliwe działanie na zdrowie. BfR przeprowadził ocenę możliwych zagrożeń dla zdrowia ze strony 1,2-nienasyconego PA w żywności. Oparto to na oszacowaniu całkowitego spożycia na podstawie aktualnych danych o występowaniu (okres 2015-2019) dla następujących grup żywności: miód, różne herbaty i herbatki ziołowe, mleko i szpinak.
Wykazano, że szacowane całkowite chroniczne narażenie poprzez grupy żywności uwzględnione w scenariuszach rozważanych dla dzieci i dorosłych prowadzi do poziomów spożycia, które można uznać za mało niepokojące. Jednak narażenie na 1,2-nienasycony PA może nadal występować poprzez inne produkty spożywcze, których nie można jeszcze uwzględnić w szacunkach całkowitego spożycia. Należą do nich na przykład zioła/przyprawy i suplementy diety, które są wytwarzane na bazie roślin PA lub produktów pszczelich, takich jak pyłki. Na przykład wstępne oszacowanie spożycia PA poprzez zioła/przyprawy wskazuje, że pomimo spożywania niewielkich ilości, mogą one wnieść istotny toksykologicznie wkład w długoterminowe i krótkotrwałe narażenie na 1,2-nienasycony PA.
Czy znane są przypadki zatruć 1,2-nienasyconym PA?
Ciężkie, czasami śmiertelne zatrucia są często obserwowane u ludzi po spożyciu dużych dawek 1,2-nienasyconego PA. Np. w Afganistanie w ostatnich dziesięcioleciach udokumentowano kilka tysięcy przypadków endemicznych zatruć. Przyczyną zatruć było spożycie zbóż zanieczyszczonych częściami roślin z gatunku Heliotropium produkującego PA. Na Jamajce dochodziło do zatruć tzw. herbatkami krzewiastymi, które zawierały części rośliny krostaca. W Azji zatrucia są również związane ze spożywaniem niektórych ziół stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej, które same zawierają 1,2-nienasycony PA lub są mylone z roślinami zawierającymi PA lub są nimi zanieczyszczone. Przypadek zatrucia został również zgłoszony do BfR przez lekarzy prowadzących, w którym u osoby dorosłej doszło do poważnych zaburzeń czynności wątroby po zjedzeniu części roślin zawierających 1,2-nienasycony PA (medyczne ujawnienie zatrucia zgodnie z § 16e niemieckiej ustawy o chemikaliach). Zatrucia związane z PA charakteryzują się szczególnie zarostowym uszkodzeniem żył wątrobowych (a w rzadszych przypadkach także płuc). Silny ból brzucha, ból w okolicy wątroby, utrata apetytu, wyczerpanie, wodobrzusze, żółtaczka i powiększenie wątroby były obserwowane jako kliniczne objawy zarostowego uszkodzenia wątroby.
Jednak w odniesieniu do poziomów PA, które są ogólnie obserwowane w Niemczech i Europie, ostre zatrucie zaobserwowano tylko w niektórych przypadkach.
Ciężkie przypadki zatruć wielokrotnie obserwowano u zwierząt gospodarskich po zjedzeniu przez nie roślin zawierających PA. Np. u bydła mięsnego obserwowano występowanie marskości wątroby po spożyciu krostowca alpejskiego z siana i kiszonki. Wiadomo również , że spożycie gatunków Senecio zawierających PA podczas wypasu doprowadziło do seneciozy u koni, która charakteryzuje się uszkadzającymi wątrobę skutkami.
Jaki jest możliwy wpływ na zdrowie w wyniku długotrwałego (przewlekłego) przyjmowania 1,2-nienasyconych kwasów tłuszczowych PA?
W przypadku przewlekłego przyjmowania, wątroba jest również głównym narządem docelowym uszkodzeń spowodowanych przez 1,2-nienasycony PA. W tym przypadku mogą również wystąpić zmiany żylno-okluzyjne. Poza wątrobą inne narządy – zwłaszcza płuca – mogą ulec uszkodzeniu w wyniku długotrwałego narażenia. Badania na szczurach wykazały również, że niektóre 1,2-nienasycone PA wykazują potencjał rakotwórczy. Przyjmuje się, że działanie rakotwórcze jest spowodowane działaniem mutagennym (genotoksycznym). Ogólnie rzecz biorąc, nie można określić bezpiecznego poziomu spożycia w odniesieniu do tego działania genotoksyczno-rakotwórczego.
Czy wyniki badań na zwierzętach mają zastosowanie do ludzi?
Chociaż istnieją istotne dowody z licznych opisów przypadków, że skutki uszkodzenia wątroby wystąpiły również u ludzi po krótkim lub średnim okresie przyjmowania dużych dawek 1,2-nienasyconego PA, nie ma badań epidemiologicznych, które mogłyby dostarczyć informacji na temat potencjalnego działania rakotwórczego u ludzi. Należy jednak zauważyć, że w wielu przypadkach trudno jest udowodnić odpowiedni związek za pomocą badań epidemiologicznych, ponieważ często może upłynąć kilka dekad między spożyciem substancji rakotwórczych a rozwojem raka u ludzi. Jednak dostępne dane naukowe wskazują jako całość, że wyniki doświadczeń na szczurach dotyczących zarówno działania uszkadzającego wątrobę, jak i działania genotoksyczno-rakotwórczego można odnieść do ludzi.
W jaki sposób potencjalne różnice w sile działania rakotwórczego licznych 1,2-nienasyconych PA są uwzględniane w ocenie ryzyka?
W przypadku 1,2-nienasyconego PA za toksyczne działanie odpowiedzialne są nie same wchłonięte związki, ale określone produkty przemiany materii (tzw. metabolity pirolowe). Ogólnie rzecz biorąc, przemiana w te reaktywne metabolity wydaje się możliwa dla wszystkich 1,2-nienasyconych PA. W przypadku niektórych pochodnych 1,2-nienasyconego PA zostało to już udowodnione eksperymentalnie. Ponieważ jednak wchłanianie i metabolizm poszczególnych związków może się różnić w zależności od ich struktury, można założyć, że może to mieć wpływ na moc różnych pochodnych 1,2-nienasyconego PA. Takie różnice wykazano również eksperymentalnie dla różnych 1,2-nienasyconych PA. Dyskutuje się zatem, czy iw jaki sposób różne moce poszczególnych 1,2-nienasyconych PA i ich N-tlenki można lepiej uwzględnić w przyszłości.
BfR dochodzi jednak do wniosku, że współczynniki siły działania, opracowane i zaproponowane przez różnych autorów na podstawie obecnie dostępnych danych, nie mogą jeszcze być sensownie wykorzystane do oceny możliwych zagrożeń dla zdrowia ze strony 1,2-nienasyconego PA. W szczególności zaproponowane do tej pory współczynniki mocy nie pozwalają jeszcze na wyciągnięcie jakichkolwiek wiarygodnych wniosków na temat siły rakotwórczej różnych 1,2-nienasyconych PA po spożyciu doustnym in vivo. Dlatego przy ocenie ryzyka zachorowania na raka wszystkie 1,2-nienasycone PA są obecnie grupowane razem. Ocena ta jest zgodna z oceną EFSA, który stwierdził również, że obecne dane nadal nie uzasadniają wykorzystania współczynników siły działania do oceny ryzyka.
W jaki sposób 1,2-nienasycony PA może dostać się do żywności?
W oparciu o aktualną wiedzę istnieją cztery sposoby, w jakie 1,2-nienasycony PA może znaleźć drogę do ludzkiego łańcucha pokarmowego:
Czy 1,2-nienasycony PA można łatwo wykryć analitycznie?
Analiza 1,2-nienasyconego PA jest bardzo złożona, ze względu na kilka naturalnie występujących pojedynczych związków i ich występowanie w różnych produktach spożywczych. Jednak ze względu na ich strukturę i właściwości chemiczne generalnie bardzo łatwo jest analitycznie wykryć 1,2-nienasycony PA za pomocą chromatografii cieczowej w połączeniu ze spektrometrią mas. Wyniki kilku testów okrężnych wykazały, że zarówno stosowane metody wykrywania, jak i laboratoria dały zadowalające wyniki, co dowodzi ich przydatności (przydatności do celu).
Jakie pokarmy w największym stopniu przyczyniają się do spożycia 1,2-nienasyconych kwasów tłuszczowych PA u dzieci i dorosłych?
W przypadku dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat spożycie 1,2-nienasyconych kwasów tłuszczowych PA można zasadniczo powiązać z herbatą ziołową, herbatą rooibos i napojami zawierającymi herbatę ziołową. Narażenie młodzieży i dorosłych również pochodzi głównie ze spożycia herbat ziołowych i rooibos. Ponadto narażenie na 1,2-nienasycony PA występuje również za pośrednictwem innych środków spożywczych, których nie można było uwzględnić w obecnej ocenie narażenia. Przykłady obejmują zioła/przyprawy i niektóre suplementy diety. Na przykład wstępne oszacowanie spożycia PA w postaci ziół/przypraw wskazuje, że pomimo spożywania niewielkich ilości mogą one mieć istotny toksykologicznie udział w długotrwałym i krótkotrwałym narażeniu na 1,2-nienasycony PA. Suplementy diety, które wykazują wysokie stężenie PA, mogą również w znacznym stopniu przyczyniać się do ich całkowitego spożycia.
Czy w Unii Europejskiej istnieją maksymalne stężenia („wartości graniczne”) dla 1,2-nienasyconego PA w żywności?
W Unii Europejskiej obowiązuje ogólne zalecenie, aby narażenie na substancje mutagenne i rakotwórcze ograniczać do najniższego możliwego poziomu przy użyciu rozsądnych środków (zasada ALARA: tak niski, jak rozsądnie osiągalny), ponieważ nawet małe spożycie może skutkować zwiększonym zagrożeniem dla zdrowia , zwłaszcza jeśli jest spożywany regularnie.
Ponadto w UE rozporządzenie (UE) 2020/2040 określa maksymalne poziomy alkaloidów pirolizydynowych w niektórych produktach spożywczych, które obowiązują od 1 lipca 2022 r. Od tego czasu żywność o wyższych poziomach nie może już być wprowadzana do obrotu w UE.
Co mogą zrobić konsumenci, aby zminimalizować spożycie 1,2-nienasyconych kwasów tłuszczowych PA?
Potencjalne zagrożenie dla zdrowia konsumentów można zmniejszyć, jeśli będą przestrzegać ogólnych zaleceń dotyczących zróżnicowania i różnorodności w wyborze żywności. Stosując się do tego zalecenia, można zapobiec jednostronnemu narażeniu na różne potencjalnie szkodliwe dla zdrowia substancje, których występowania w żywności należy się spodziewać w niewielkich ilościach.
Z perspektywy BfR, jakie działania są konieczne, aby zmniejszyć zanieczyszczenie 1,2-nienasyconym PA?
W ostatnich latach przemysł spożywczy podejmował różne działania mające na celu obniżenie poziomu 1,2-nienasyconego PA w różnych grupach żywności. Na przykład doprowadziło to już do zmniejszenia stężeń w herbacie i herbatach ziołowych. Niemniej jednak BfR zaleca kontynuowanie wysiłków w celu zmniejszenia stężenia 1,2-nienasyconego PA we wszystkich grupach żywności, o ile jest to technicznie wykonalne (zasada ALARA). Dotyczy to w szczególności grup żywności, takich jak zioła/przyprawy, w przypadku których dane dotyczące występowania wciąż okazjonalnie wykazują nienormalnie wysokie stężenia.
W tym względzie należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:
Źródło: https://www.bfr.bund.de/en/questions_and_answers_on_pyrrolizidine_alkaloids_in_food-187360.html
Przeczytaj także
Komisja UE ustanowiła najwyższe dopuszczalne limity – obowiązują od 1 lipca br.
Zgodnie z opinią ekspertów z EFSA spożywanie wraz z żywnością alkaloidów pirolizydynowych może negatywnie oddziaływać na zdrowie ludzkie, ze względu na potencjalną rakotwórczość tych związków.
Panel ekspertów EFSA opublikował w dniu 27 lipca br. opinię naukową w zakresie alkaloidów pirolizydynowych obecnych w herbacie, naparach ziołowych i suplementach diety. Alkaloidy pirolizydynowe są naturalnymi substancjami toksycznymi...