Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Panel ekspertów EFSA opublikował w dniu 27 lipca br. opinię naukową w zakresie alkaloidów pirolizydynowych obecnych w herbacie, naparach ziołowych i suplementach diety.
Alkaloidy pirolizydynowe są naturalnymi substancjami toksycznymi występującymi w szerokiej gamie roślin. Ekspozycja na alkaloidy pirolizydynowe w żywności, w szczególności dla osób, które często i w dużych ilościach spożywają napary herbaty i ziół, może w długoterminowej perspektywie stać się problemem dla zdrowia ludzkiego ze względu na ich potencjalną rakotwórczość - twierdzą eksperci EFSA.
Podobnie, konsumpcja suplementów diety na bazie roślin zawierających alkaloidy pirolizydynowe może przyczyniać się do wystąpienia krótkotrwałych zatruć tymi toksynami, powodując niekorzystne skutki zdrowotne.
Komisja Europejska zażądała zaktualizowanej oceny ryzyka, która uwzględniłaby szacunki dotyczące narażenia, wykorzystując najnowsze dane dotyczące poziomów toksyn w miodzie, herbaty, naparach ziołowych i suplementach żywnościowych, bowiem EFSA w 2011 r. przygotowywała już opinię w tym zakresie.
W obecnej opinii Eksperci EFSA wskazali 17 alkaloidów pirolizydynowych w żywności i paszy, które powinny być nadal monitorowane. Zaleca się dalsze badania dotyczące toksyczności i rakotwórczości tych substancji, występujących w żywności.
Z opinią można zapoznać się pod następującym linkiem: http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/4908
Centrum Prawa Żywnościowego: www.food-law.pl
Przeczytaj także
Zgodnie z opinią ekspertów z EFSA spożywanie wraz z żywnością alkaloidów pirolizydynowych może negatywnie oddziaływać na zdrowie ludzkie, ze względu na potencjalną rakotwórczość tych związków.
Z dniem 26 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Komisji (UE) 2017/1203 z dnia 5 lipca 2017 r. zmieniające dyrektywę 2002/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i rozporządzenie (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady...
W minionym miesiącu rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2017/987 zarejestrowano w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nową nazwę [Ail violet de Cadours (ChNP)]...