Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Z dniem 26 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Komisji (UE) 2017/1203 z dnia 5 lipca 2017 r. zmieniające dyrektywę 2002/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i rozporządzenie (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do krzemu organicznego (monometylosilanetriolu) i soli wapniowych fosforylowanych oligosacharydów (POs-Ca®) dodawanych do żywności i stosowanych w produkcji suplementów diety.
Jak wskazano w preambule tego aktu, Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przyjął pozytywną opinię naukową w sprawie bezpieczeństwa krzemu organicznego (monometylosilanetriolu) jako nowego składnika żywności do stosowania jako źródło krzemu w suplementach diety oraz biodostępności kwasu ortokrzemowego ze źródła, uznając, że stosowanie tego składnika w suplementach diety nie budzi obaw co do bezpieczeństwa jako źródło krzemu, o ile spełnione zostaną pewne warunki. Uwzględniając pozytywną opinię Urzędu, krzem organiczny (monometylosilanetriol) powinien zatem zostać włączony do wykazu znajdującego się w załączniku II do dyrektywy 2002/46/WE w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do suplementów żywnościowych.
Podobnie, w przypadku soli wapniowych fosforylowanych oligosacharydów (POs-Ca®) jako źródła wapnia, EFSA przyjęła pozytywną opinię naukową, z której wynika, że dodawanie do żywności soli wapniowych fosforylowanych oligosacharydów (POs-Ca®) i ich stosowanie w suplementach diety nie budzi obaw co do bezpieczeństwa jako źródło wapnia, pod warunkiem, że spełnione zostaną pewne warunki. Wobec czego, rozporządzenie Komisji (UE) 2017/1203 zmienia wykaz form chemicznych witamin i składników mineralnych, które mogą być stosowane w produkcji suplementów diety, poprzez dodane następujących substancji:
Należy zauważyć jednak, że nowododane źródła krzemu i wapnia stanowią nowe składniki żywności, wobec czego możliwość ich stosowania wymaga zachowania procedur z Rozporządzenia 258/97 dotyczącego nowej żywności i nowych składników żywności.
Centrum Prawa Żywnościowego: www.food-law.pl
Przeczytaj także
W minionym miesiącu rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2017/987 zarejestrowano w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nową nazwę [Ail violet de Cadours (ChNP)]...
Komisja Europejska opublikowała z dniem 13 lipca 2017 r. zawiadomienie (nr C(2017) 4864 final), dotyczące przekazywania informacji o substancjach lub produktach powodujących alergie lub reakcje nietolerancji, wymienionych w załączniku II do...