Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zgodnie z informacją prasową Protéines France z dnia 27 lipca 2022, francuski Conseil d'Etat, czyli najwyższy sąd Francji, wyraził właśnie poważne wątpliwości co do legalności proponowanego zakazu stosowania terminologii mięsopodobnej przez producentów roślinnych we Francji i uznaje go za nieuzasadniony z punktu widzenia zapewnienia informacji dla konsumentów. Dekret, który miał wejść w życie w październiku 2022 roku, został teraz zawieszony.
Protéines France, wspierana w szczególności przez swoich członków ACCRO, HAPPYVORE, LA VIE, NUTRITION & SANTE, OLGA i UMIAMI, złożyła pilny wniosek o zastosowanie środka tymczasowego przeciwko dekretowi nr 2022-947 z dnia 29 czerwca 2022 r. dotyczącego używania niektórych nazw stosowanych do oznaczania środków spożywczych zawierających białka roślinne. W swoim postanowieniu z dnia 27 lipca 2022 r. sędzia tymczasowy Rady Stanu uznał, że dostosowanie się operatorów do dekretu w dniu wejścia w życie tekstu, tj. 1 października 2022 r., jest niemożliwe. W związku z tym Rada Państwa zawiesił wykonanie dekretu.
NIEMOŻNOŚĆ DOTRZYMANIA TERMINÓW
Dekret nr 2022-947 z 29 czerwca 2022 r. określa nowe zasady nazewnictwa alternatyw roślinnych i ustanawia, że od 1 października 2022 r. "nie będzie można stosować terminologii właściwej dla sektorów tradycyjnie związanych z mięsem i rybami do oznaczania produktów nienależących do królestwa zwierząt". Zmiana nazwy produktu wymaga jednak podjęcia wielu kroków, takich jak opracowanie nowych nazw i wizji marki, przeprowadzenie badań konsumenckich, zgłoszenie znaków towarowych do ochrony oraz wyprodukowanie nowych opakowań. W normalnych czasach jest to proces długotrwały, który wydłuża jeszcze obecna napięta podaż surowców, zwłaszcza tektury i folii z tworzyw sztucznych.
Zawieszając dekret, Rada Państwa uznaje brak możliwości dostosowania się do niego przez podmioty gospodarcze do 1 października 2022 r. W rezultacie produkty zawierające białka roślinne mogą być nadal wprowadzane do obrotu pod dotychczasowymi nazwami.
Źródła:
Przeczytaj także
Co najmniej 12 dzieci zachorowało we Francji z powodu zatrucia e. coli, a urzędnicy łączą choroby z firmą mleczarską.
Produkty na bazie białek roślinnych nie będą już mogły być nazywane „stekiem”, „boczkiem” czy „kiełbasą”. Nie będzie można używać terminologii właściwej dla sektorów tradycyjnie kojarzonych z mięsem i rybami do oznaczania produktów nienależących do królestwa zwierząt.
W środę 26 stycznia 2022 r. francuska Komisja Spraw Gospodarczych zbadała, a następnie przyjęła ustawę mającą na celu stopniowe zakazanie dodatków azotanowych w produktach wędliniarskich. Projekt ustawy został przyjęty na posiedzeniu 3 lutego 2022 r.