Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Na początku tego roku Komisja zwróciła się do krajów UE o zatwierdzenie przedłużenia o rok wygasającego pięcioletniego zezwolenia po tym, jak Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ogłosił, że nie będzie w stanie zakończyć procesu oceny ryzyka co najmniej do lipca 2023 r. Wnioski EFSA, pierwotnie oczekiwane we wrześniu, mają kluczowe znaczenie dla decyzji Komisji i krajów UE w sprawie ponownego zatwierdzenia tego herbicydu.
Szkodliwość glifosatu
Kontrowersyjna substancja chemiczna, która według krytyków jest powiązana z rakiem i może mieć szkodliwy wpływ na owady i bezkręgowce morskie, została ostatnio ponownie dopuszczona do użytku w UE w 2017 r. W maju tego roku Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) stwierdziła, że glifosat jest nie jest rakotwórczy, ale może powodować poważne uszkodzenie oczu i jest toksyczny dla organizmów wodnych.
Kraje UE wobec glifosatu
Ostatnie głosowanie KE w sprawie dopuszczenia do stosowania glifosatu miało miejsce w 2017 r. Wówczas substancja ta uzyskała przedłużenie dopuszczenia do stosowania o 5 lat. Za ponownym dopuszczeniem glifosatu do obrotu opowiedziało się 17 innych państw UE, w tym Hiszpania, Polska, Holandia, Dania, Niemcy i Rumunia. Dziewięć krajów głosowało przeciw, w tym Francja, Włochy i Austria. Portugalia była jedynym krajem UE, który wstrzymał się od głosu.
Po tym, jak kraje nie osiągnęły większościowej decyzji w głosowaniach w październiku i listopadzie br., Komisja stwierdziła, że ma „prawny obowiązek” przedłużenia zezwolenia do czasu opublikowania przez unijną agencję ds. żywności swoich wniosków w przyszłym roku.
Roczna autoryzacja wygasa 15 grudnia 2023 r.
Źródła:
https://www.politico.eu/article/glyphosate-license-extended-to-end-of-2023/
Przeczytaj także
Naukowcy z firmy ProGnosis Biotech, wychodząc naprzeciw wymaganiom producentów żywności chcących spełniać powyższe wymogi, przygotowali 20 testów działających w technice ELISA, które pozwalają zmierzyć obecność alergenów w większości potencjalnie zakażonych matryc żywnościowych.
Bezpieczeństwo żywności utarło się łączyć z pestycydami i szeroko pojętą chemią – a tej według wielu źródeł w owocach i warzywach jest pełno (w porównaniu do tego, co było kiedyś). Żadne z tych stwierdzeń nie ma podstaw naukowych, choć ich wszechobecność spowodowała, że zaczęliśmy w nie wierzyć.
Konsultacje dotyczące glifosatu prowadzone równolegle przez EFSA i ECHA zakończyły się 22 listopada 2021 r.