Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Konsultacje dotyczące glifosatu prowadzone równolegle przez EFSA i ECHA zakończyły się 22 listopada 2021 r. Podczas dwumiesięcznych konsultacji wszystkie zainteresowane strony miały dostęp do ocen naukowych przygotowanych przez właściwe organy krajowe Węgier, Francji, Holandii i Szwecji, znanych łącznie jako Grupa Oceniająca Glifosat (AGG). W ramach konsultacji z UE i spoza UE otrzymano łącznie 416 wniosków, większość z nich pochodziła z Argentyny.
Zgłoszenia te – niektóre z wieloma komentarzami – są publicznie dostępne i można je znaleźć na stronach internetowych EFSA i ECHA.
Kolejne kroki w unijnej ponownej ocenie glifosatu
Uwagi otrzymane w wyniku konsultacji zostały udostępnione AGG, która rozważy je i odpowie na nie.
W odniesieniu do procesu klasyfikacji AGG przekaże swoje odpowiedzi Komitetowi ECHA ds. Oceny Ryzyka (RAC). RAC opracuje swoją opinię w sprawie klasyfikacji glifosatu zgodnie z rozporządzeniem w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania (CLP). Oczekuje się, że nastąpi to maju/czerwcu 2022 r.
Następnie na potrzeby oceny EFSA, po dokonaniu przez AGG oceny uwag otrzymanych w ramach konsultacji, można zastosować zatrzymanie czasu celu zażądania dodatkowych informacji od Glyphosate Renewal Group (GRG). Zaktualizowana ocena (RAR) zostanie następnie sporządzona przez AGG i przesłana do EFSA w celu przeprowadzenia wzajemnej oceny. EFSA uwzględni wynik opinii ECHA w swojej wzajemnej ocenie, która ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie 2022 r.
Regularne aktualizacje prac można znaleźć na stronach internetowych EFSA i ECHA.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
EFSA i ECHA rozpoczęły równoległe konsultacje dotyczące wstępnych ocen naukowych glifosatu. Konsultacje potrwają 60 dni i wszystkie zainteresowane strony są zachęcane do udziału.
Glifosat obecnie jest dopuszczony do stosowania w UE do 15 grudnia 2022 r. Grupa oceniająca złożyła niedawno swój projekt sprawozdania, na podstawie której Komisja Europejska podejmie decyzję o odnowieniu glifosatu.
Center for Food Safety (CFS) złożyło 20 marca br. pozew federalny przeciwko Agencji Ochrony Środowiska (EPA) o ponowne zatwierdzenie w styczniu 2020 r. glifosatu pestycydowego, najlepiej znanego jako aktywny składnik pestycydów Roundup firmy Monsanto.