Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Krajowe Biuro ds. Winorośli i Produktów Winiarskich (ONVPV) nadzoruje krajowe zarządzanie winnicami i produkcję wina w Rumunii oraz wspiera tradycje produkcji wina na tym wyznaczonym obszarze geograficznym.
ONVPV wykorzystuje najnowsze holograficzne etykiety, aby promować pochodzenie swoich regionalnych win i chronić pijących przed potencjalnymi podróbkami. Ten system znakowania za pomocą znaku certyfikacyjnego dla butelek / pojemników zawierających wina z oznaczeniem pochodzenia DOC i oznaczeniem geograficznym OG został ustanowiony aktem normatywnym centralnego organu publicznego, i jest postrzegany jako jasny sposób na zagwarantowanie konsumentowi produktu o możliwym do zidentyfikowania pochodzeniu, o szczególnych właściwościach ze względu na obszar kulturowy, z czynnikami naturalnymi i ludzkimi, które wpływają na jego cechy.
Teraz wina z oznaczeniem DOC i OG posiadają nowe etykiety, które są połączeniem rozpoznawalnego i atrakcyjnego holograficznego projektu z wysokim poziomem bezpieczeństwa i gwarancją jakości produktu.
Holograficzna etykieta
Projekt holograficzny zawiera wiele funkcji zabezpieczających uniemożliwiających podrobienie etykiet, a materiał, z którego wykonana jest etykieta pozwala na nakładanie jej na różne podłoża. Dzięki wysokiej odporności termicznej, mechanicznej i chemicznej etykiety nie można usunąć bez jej uszkodzenia, co sprawia, że ponowne użycie na innych produktach jest prawie niemożliwe. Ponadto w przypadku zmiennych danych stosowana jest specjalna technika druku podpowierzchniowego, dzięki czemu etykieta jest zarówno trwalsza, jak i wyjątkowo odporna na potencjalne zmiany.
Konsumenci skanują kod QR, który jest jednoznacznie powiązany z każdą butelką wina. Daje to dostęp do szerokiej gamy informacji o rodowodzie i produkcji wina, a także potwierdza, że jest ono autentyczne. Jeśli zeskanowana etykieta zawiera nieprawidłowy lub zduplikowany kod, ONVPV jest automatycznie powiadamiany.
Holograficzne oznaczenia poświadczające pochodzenie i autentyczność wina są ważnym elementem wysiłków na rzecz promocji producentów i są bardzo skutecznym narzędziem przeciwko fałszerzom. Także konsumenci mogą znacznie łatwiej wchodzić w interakcje za pośrednictwem smartfonów, mając dostęp do najnowszych informacji o winach.
Przeczytaj także
Nowe regulacje mają wprowadzać szereg zmian jak np. dostosowanie definicji produktów winiarskich do wymagań rynkowych czy zwiększenie limitu produkcji z 10 000 litrów w skali roku do 100 000 litrów dla drobnych producentów. Planowany termin przyjęcia projektu to I kwartał 2021 r.
Przejęcie we Włoszech 11 ton zafałszowanych winogron z Egiptu.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opracowali bezprzewodowy system wykrywania zanieczyszczeń żywności oparty o tanie etykiety RFID (ang. Radio-frequency identification), które są powszechnie wykorzystywane w tysiącach produktów. Badacze z prestiżowego Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT)...