Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Obecnie w Austrii, ale także w innych krajach UE, występują ogniska chorób przenoszonych drogą pokarmową, które są prawdopodobnie związane z szaszłykami z kurczaka zakażonymi Salmonellą Enteritidis z Polski. W sumie we wszystkich prowincjach z wyjątkiem Tyrolu zachorowało 27 osób.
Od lutego 2023 r. 14 osób w Austrii, w prowincjach Burgenland, Dolna Austria, Górna Austria, Styria i Wiedeń, zachorowało na określony szczep Salmonelli (Salmonella Enteritidis ST11 CT9791). Osoby dotknięte chorobą mają od 10 do 64 lat. Przypadki zachorowania na ten szczep odnotowano również w innych krajach europejskich. Ostatni znany przypadek choroby w Austrii miał miejsce w maju 2023 r.
Inne ognisko obejmuje również Salmonellę (Salmonella Enteritidis ST11 CT13755). Siedem osób w Austrii w wieku od 5 do 63 lat, w prowincjach Karyntia, Dolna Austria, Górna Austria i Wiedeń, zachorowało od kwietnia, a jeden 63-letni Karyntczyk zmarł. Ostatni znany przypadek choroby miał miejsce na początku lipca.
W trakcie wyjaśniania tej epidemii stało się jasne, że inny szczep Salmonelli (Salmonella Enteritidis ST11 CT2114) jest odpowiedzialny za kolejne sześć przypadków zakażeń w Austrii, a także za przypadki w kilku innych krajach europejskich. Dotyczy to osób w wieku od 7 do 75 lat w prowincjach Burgenland, Karyntia, Dolna Austria, Górna Austria, Salzburg i Vorarlberg. Ostatni znany przypadek choroby miał miejsce na początku lipca.
Badanie tych ognisk przenoszonych przez żywność jest prowadzone w ścisłej współpracy między AGES, Ministerstwem Zdrowia i odpowiednimi władzami prowincji. Wstępne badania wskazują z dużym prawdopodobieństwem, że źródłem zakażenia było mięso drobiowe polskiej produkcji, które służyło do produkcji szaszłyków do kebaba.
Wyjaśnienie przyczyn to praca detektywistyczna
Odnośnie dochodzeń należy powiedzieć, że są one „jak praca detektywistyczna”. Jeśli na podstawie wcześniejszych badań nie ma podejrzenia o konkretne źródło choroby, wszystkie osoby, które zachorowały, muszą zostać przesłuchane według dokładnej listy kontrolnej, analizowane są ich zwyczaje zakupowe i przeprowadzane wywiady dotyczące przebiegu choroby . W ten sposób można zawęzić możliwe źródło choroby. Niestety nie zawsze jest to możliwe.
Jednak w obecnych przypadkach prawie wszystkie osoby deklarowały, że jadły mięso z kebaba (kurczaka) na krótko przed wystąpieniem choroby. Kolejne badania przeprowadzone przez inspektoraty żywności landów niemieckich wykazały, że we wszystkich dotkniętych miejscowościach używano szaszłyków do kebaba pochodzących z Polski. Pobrano próbki żywności i próbki środowiskowe, jednakże tylko w jednej próbce pobranej w jednym z sklepów i sprzedawanym tam kebabie wykryto Salmonellę.
Wyniki ankiet w Austrii były i są stale przekazywane Komisji Europejskiej i pozostałym państwom członkowskim UE za pośrednictwem europejskiego systemu szybkiego ostrzegania RASFF. Informacje z Austrii służą, zwłaszcza w Polsce, do dalszych badań i niezbędnych działań ze strony dotkniętych krajów.
Informacje dla konsumentów:
Kupując kebab z kurczaka, upewnij się, że mięso jest dobrze podgrzane: Salmonella jest bezpiecznie zabijana w temperaturze powyżej 70°C; jednak temperatura ta musi zostać osiągnięta w całym mięsie.
Przeczytaj także
W Anglii doszło do wybuchu epidemii Salmonelli, która w początkowym okresie tego roku doprowadziła do zachorowania ponad 60 osób. Okazało się, że epidemia została spowodowana jajkami pochodzącymi z Polski.
Challenge test, potencjał wzrostu i mikrobiologia prognostyczna żywności to nieobligatoryjne, a zalecane dodatkowe testy i badania, które producenci żywności mogą wykonać w przypadku swoich produktów. Cecha wspólna ww. testów to ilościowe, mikrobiologiczne wyrażenie charakterystyki produktu.
Monitorowanie parametrów mikrobiologicznych w każdym zakładzie produkcyjnym, niezależnie od produkowanego asortymentu powinno być rutynowym działaniem. Pobierając wymazy, zbierając wyniki, prowadząc analizy, każdy zakład jest w stanie oszacować ryzyko pojawienia się zagrożeń związanych z drobnoustrojami. Mając odpowiednie dane, można przewidzieć i zapobiec zatrzymaniu produktu w magazynie lub wycofaniu z rynku.