Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Dane diametralnie zmieniły nasz świat. Każdy proces – zarówno zewnętrzna interakcja z klientem, jak i wewnętrzne zadanie realizowane przez pracownika – zostawia po sobie ślad w postaci cyfrowych informacji. Ilość cyfrowych zasobów generowanych przez ludzi i maszyny rośnie dziś dziesięciokrotnie szybciej niż ilość tradycyjnych danych biznesowych. Co więcej, w przypadku danych generowanych przez maszyny mamy do czynienia z tempem pięćdziesięciokrotnie wyższym. Nieustannie zmienia się także sposób, w jaki konsumujemy zasoby informatyczne i wchodzimy z nimi w interakcje. Rośnie liczba innowacji zwiększających prężność działania firm i ich wydajność biznesową. W takim środowisku ważne jest, aby w przedsiębiorstwach rozumiano zapotrzebowanie na inteligentne zarządzanie danymi, co pomoże wyprzedzać zachodzące zmiany i zapewniać klientom coraz lepsze usługi.
Poniżej prezentujemy pięć najważniejszych trendów, których w nadchodzącym roku muszą być świadome osoby decyzyjne w regionie EMEA.
1. Wzrost wykorzystania środowisk wielochmurowych
Jak wynika z raportu firmy McKinsey & Company, od 2005 roku przepływ danych do Azji wzrósł co najmniej 45-krotnie. Szybkość przesyłu danych z najważniejszych regionów, takich jak Ameryka Północna i Europa, wzrosła drastycznie, osiągając wartość (odpowiednio) 5000–20000 Gb/s oraz 1000–5000 Gb/s, podczas gdy w 2005 roku wynosiła ona zaledwie 100–500 Gb/s oraz mniej niż 50 Gb/s. Wiele firm prowadzi działalność na skalę międzynarodową, a ich zależność od technologii staje się coraz bardziej wyraźna. To właśnie dlatego ekspansja w obszarze środowisk wielochmurowych wydaje się niemal nieunikniona. Jak szacuje firma IDC, w 2021 roku klienci wydadzą 554 miliardy dolarów na chmury obliczeniowe i związane z nimi usługi — to ponad dwukrotnie więcej niż w 2016 roku. Lokalne dane i aplikacje nie staną się zbędne, jednak modele wdrażania rozwiązań związanych z danymi będą ewoluować w kierunku połączenia systemów lokalnych, SaaS, IaaS oraz chmur zarządzanych i prywatnych.
Oczekuje się, że z czasem coraz większa liczba systemów będzie przenoszona poza środowiska lokalne. Mimo że ta transformacja będzie odbywać się na przestrzeni lat, naszym zdaniem ważne jest, abyśmy już dziś byli gotowi sprostać wymogom nowej rzeczywistości.
2. W 2019 roku wzrośnie podaż pamięci flash, a jej ceny spadną
Jak wynika z raportu firmy Gartner z października 2018 roku, w połowie nadchodzącego roku podaż pamięci flash powróci do stanu nieznacznego niedoboru, po czym jej ceny się ustabilizują — głównie ze względu na wzrost produkcji w Chinach. Większa podaż i korzystniejsze ceny spowodują szersze stosowanie pamięci flash w warstwie operacyjnej przywracania danych, obejmującej zazwyczaj kopie zapasowe i repliki danych z ostatnich czternastu dni. Większa pojemność pamięci flash doprowadzi także do szerszego wykorzystania możliwości szybkiego montowania kopii zapasowych obrazów maszyn (tzw. Copy Data Management — zarządzanie danymi kopii).
Systemy udostępniające funkcję Copy Data Management będą w stanie dostarczać wartość, która wykroczy poza samo zapewnianie dostępności i przełoży się na lepsze wyniki finansowe. Przykłady wykorzystania kopii zapasowych i replik danych możemy znaleźć w obszarach DevOps, DevSecOps i DevTest, a także testowania poprawek (Patch Testing), analizy i raportowania.
3. Analiza predykcyjna trafi do głównego nurtu i stanie się wszechobecna
Przewiduje się, że do 2022 roku rynek analizy predykcyjnej osiągnie wartość 12,41 miliarda dolarów, co będzie oznaczać wzrost o 272% w stosunku do roku 2017, przy CAGR wynoszącym 22,1%. Najwyższą wartość CAGR w okresie objętym prognozą przewiduje się w regionie Azji i Pacyfiku.
Analiza predykcyjna oparta na danych telemetrycznych – zasadniczo na wytycznych i zaleceniach popartych uczeniem maszynowym (ML) – to jedna z technologii, które najprawdopodobniej wejdą do głównego nurtu i staną się wszechobecne.
Prognozowanie z użyciem uczenia maszynowego nie jest nowym rozwiązaniem, jednak już wkrótce technologia ta będzie przetwarzać podpisy i odciski palców oraz stosować zasady i konfiguracje oparte na najlepszych praktykach, umożliwiając firmom pozyskiwanie większej wartości z wdrożonej i utrzymywanej infrastruktury.
Diagnostyka predykcyjna pomoże nam zapewnić ciągłość działalności, zmniejszając jednocześnie skalę obciążeń administracyjnych związanych z zachowaniem optymalnego działania systemów. Możliwości te stają się niezwykle istotne, ponieważ działy informatyczne są zmuszone do zarządzania coraz bardziej zróżnicowanym środowiskiem — z coraz większą ilością danych i coraz bardziej rygorystycznymi celami w dziedzinie poziomu usług.
W miarę wzrostu popularności analizy predykcyjnej rosną również wymogi SLA i SLO, a oczekiwania firm związane z poziomem usług (SLE) stają się coraz wyższe. Taki stan rzeczy oznacza, że potrzebujemy większego wsparcia i wiedzy, aby realizować cele stawiane nam przez firmy.
4. Nowy model panujący w większości działów informatycznych będzie stawiał na osoby zdolne do szybkiej adaptacji do nowych ról
Podczas gdy pierwsze dwa trendy skupiają się wokół technologii, w przyszłości cyfrowego świata wciąż obecny będzie czynnik „analogowy”, czyli ludzie. Niedobory talentów, w połączeniu z szybko zmieniającą się infrastrukturą oraz stosowaniem chmur publicznych i SaaS, stwarzają wymóg korzystania z techników o szerszym portfelu umiejętności, dysponujących doświadczeniem w wielu różnych dziedzinach, a także coraz większą świadomością biznesową. Wysoki poziom rekrutacji na rynku informatycznym obserwujemy dziś np. w Singapurze.
Co więcej, standaryzacja, orkiestracja i automatyzacja przyczyniają się do przyspieszenia tego procesu: wydajniejsze systemy pozwalają bowiem administratorom zyskać szersze spojrzenie — zamiast skupiać się na wąskiej specjalizacji. Rzecz jasna, specjalizacja wciąż będzie ważna, jednak w miarę wzrostu wpływu informatyki na wyniki biznesowe konieczny będzie rozwój talentów informatycznych w wielu różnych domenach.
Powyższe tendencje z pewnością wpłyną na sytuację w przyszłym roku, jednak pewne rzeczy pozostaną niezmienione. Zawsze istnieją bowiem pewne stałe elementy, a dwa z nich będą nadal niezwykle ważne dla firm na całym świecie.
5. Pojawienie się pierwszych sieci 5G otworzy przed dilerami i dostawcami usług przetwarzania w chmurze nowe możliwości gromadzenia, przechowywania i przetwarzania coraz większych ilości danych.
Na początku 2019 roku będziemy świadkami wejścia na rynek pierwszych telefonów z obsługą sieci 5G. Stanie się to na targach CES w Stanach Zjednoczonych oraz MWC w Barcelonie. Moim zdaniem technologia 5G zostanie najszybciej zaadoptowana przez rozwiązania komunikacji między maszynami oraz przez technologię Internetu rzeczy (IoT). Obecnie stosowane sieci 4G osiągnęły bowiem punkt, w którym szybkość przesyłu danych jest obecnie wystarczająca dla większości osób korzystających z sieci mobilnych.
W 2019 r. więcej uwagi poświęci się pełnej standaryzacji i testowaniu technologii, a także przygotowywaniu urządzeń na przyszłe potrzeby — tak, aby mogły współpracować z nową technologią, gdy stanie się ona szerzej dostępna, a Europa stanie się prawdziwie gigabitowym społeczeństwem.
Sprzedawcy i dostawcy usług przetwarzania w chmurze z pewnością zwrócą uwagę na rozwój nowych możliwości generowania przychodów, które będą wykorzystywać infrastrukturę lub sieci 5G. Przetwarzanie większych ilości danych w czasie rzeczywistym i z większą szybkością, nowe wymogi związane ze sprzętem i urządzeniami oraz nowe aplikacje do zarządzania danymi otworzą liczne nowe możliwości oraz ułatwią prowadzenie rozmów na temat przetwarzania danych na krawędzi sieci.
Przeczytaj także
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opracowali bezprzewodowy system wykrywania zanieczyszczeń żywności oparty o tanie etykiety RFID (ang. Radio-frequency identification), które są powszechnie wykorzystywane w tysiącach produktów. Badacze z prestiżowego Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT)...
Wyobraź sobie: otwierasz lodówkę sięgając po mleko i zauważasz, że karton zmienił kolor: był jasno niebieski, kiedy przyniosłeś go do domu ze sklepu, ale teraz jest ciemnobrązowy. To może oznaczać tylko jedno: mleko jest zepsute, a jego konsumpcja nie jest bezpieczna. Nawet nie musisz go próbować, aby mieć pewność...
Specyfika rynku owocowo-warzywnego zmusza wszystkie podmioty – producentów, grupy producenckie, przetwórców, importerów, eksporterów, hurtowników – do sprostania wymaganiom jakościowym i ilościowym. Informia, producent specjalistycznego oprogramowania dla sektora owoców i warzyw, dostarcza im odpowiednie narzędzia...