Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według raportu SPINS słupki sprzedaży w segmencie jogurtów opartych na składnikach roślinnych osiągnęły 78 mln $ w roku 2016 i wciąż rosną. Obserwuje się 50% procentowy przyrost w skali roku, czyli przyrost o 10 razy większy w porównaniu z segmentem tradycyjnych jogurtów.
Jednak potencjał sektora wciąż nie jest wykorzystany. Sprzedaż mleka opartego na produktach roślinnych stanowi 25% rynku natomiast sprzedaż jogurtów tego typu tylko 8%. Produkty obecne na rynku często mają wodnistą teksturę i nie smakują zbyt dobrze. Większość, z wyjątkiem produktów na bazie soi, jest uboga w białka przez co spada ich wartość odżywcza.
Stwarza to doskonałą okazję do wprowadzenia na rynek nowych, innowacyjnych produktów. Na rynku amerykańskim pojawiły się jogurty roślinne na bazie siemienia lnianego, białek grochu oraz żywych kultur bakterii. Jogurty zawierają od 5 do 6 g białka na porcję. Dostępne są w kilku wariantach, między innymi truskawkowy, jagodowy, waniliowy, naturalny, oraz malinowy.
W porównaniu do produktów na bazie soi lub migdałów produkty z siemienia lnianego mają kilka przewag żywieniowych, między innymi wysoką zawartość kwasów omega 3 (1,200 mg/porcję), wysoką zawartość białka (dzięki dodatkowi białek grochu), węglowodanów, a także błonnika pokarmowego. Dodatkowo produkty te mogą zostać wzbogacane witaminą D oraz wapniem, dzięki czemu mają podobną wartość żywieniową do produktów tradycyjnych. Kombinacja tych składników sprawia, że produkty te pomagają regulować trawienie, a nawet redukować ryzyko chorób chronicznych.
Źródła:
http://www.foodbusinessnews.net/articles/news_home/New-Product-Launches/2017/01/Good_Karma_Foods_sees_future_i.aspx?ID=%7B802127B2-CE69-45AE-81D3-01B54D890FA0%7D&e&cck=1
Przeczytaj także
Zgodnie z danymi zebranymi przez National Institutes of Health (USA), około 65% osób dorosłych na całym świecie ma problemy związane z przyswajaniem laktozy zawartej w mleku.
Badania przeprowadzone opublikowane w Food Chemistry sugerują, że wykorzystanie nanocząsteczek wapnia we wzbogaconym mleku może zwiększyć bioprzyswajalność substancji odżywczych.