Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Portal spożywczy FoodFakty informuje: Kanadyjski rząd zatwierdził niedawno sprzedaż surowej i mrożonej wołowiny mielonej utrwalonej metodą napromieniowania.
Urząd Zdrowia Kanady opracował nowe regulacje po przeprowadzeniu gruntownego przeglądu i udowodnieniu, że naświetlanie jest bezpieczną i skuteczna metodą redukcji patogenów w mielonej wołowinie.
Nowe przepisy dają kanadyjskim przetwórcom dodatkowe narzędzie do walki z zanieczyszczeniami bakteryjnymi, które jest dozwolone dla różnych matryc żywnościowych w ponad 60 krajach, między innymi Stanach Zjednoczonych, które zezwoliły na utrwalanie tą metodą już od 1999. Kanada umożliwiała już wykorzystanie napromieniania podczas obróbki ziemniaków, cebuli, pszenicy, mąki, przypraw i preparatów przyprawowych.
Proces ten wiąże się wystawianiem żywności na promieniowanie o niskim poziomie jonizacji w celu zmniejszenia ilości bakterii, zapobieganiu przedwczesnego psucia i przedłużeniu okresu przydatności do spożycia. Mielone mięso wołowe poddane napromieniowaniu zachowuje swoje wartości odżywcze, smak, teksturę oraz wygląd.
Wszystkie napromieniowane produkty muszą zostać oznakowane za pomocą zarówno pisemnej informacji jak również symbolu Radura. Jeśli żywność nie jest pakowana, znak zawierający te same informacje musi być wyeksponowany w punkcie sprzedaży.
Przeczytaj także
W obliczu presji ze strony ekologów i przedstawicieli konsumentów, duże amerykańskie przedsiębiorstwa oraz sieci restauracji zmierzają do ograniczenia wykorzystania antybiotyków w hodowli zwierząt przeznaczonych na mięso.
Na rynku amerykańskim pojawiło się nowe, łatwo otwierane opakowanie typu „baton” pozwalające na eliminację kontaktu konsumenta z mięsem podczas przygotowywania posiłku.