Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Trzech na czterech Europejczyków zna wspólną politykę rolną (WPR) i uważa, że korzystają z niej wszyscy obywatele, zgodnie z najnowszym ogólnounijnym badaniem opinii publicznej na temat rolnictwa i WPR przeprowadzonym przez Eurobarometr, opublikowanym przez Komisję Europejską.
Z badania wynika, że więcej obywateli UE jest świadomych istnienia WPR (73 proc. obecnie, czyli o 6 punktów procentowych więcej niż w 2017 r.) i uważa, że WPR przynosi korzyści wszystkim obywatelom, nie tylko rolnikom (76 proc. obecnie, czyli o 15 punktów procentowych więcej niż w 2017 r.).
Ponadto opinie obywateli na temat tego, jakie powinny być główne cele WPR, pozostają podobne do wyników badania w 2017 r. Większość uważa, że głównym celem powinno być zapewnienie bezpiecznej i zdrowej żywności o wysokiej jakości, co zdaniem 62% respondentów jest takie samo jak w 2017 r. Coraz większa liczba Europejczyków uważa, że UE wypełnia swoją rolę w odniesieniu do kluczowych celów WPR.
W porównaniu z 2017 r. wszystkie obszary, w tym bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważony rozwój, bezpieczna i wysokiej jakości żywność, wzrosły o co najmniej 5 punktów procentowych. Obecnie więcej obywateli zna logo rolnictwa ekologicznego, które obejmuje 56 proc. respondentów (wzrost o 29 punktów procentowych w porównaniu z 2017 r.). Mimo że rosnący odsetek obywateli uważa, że rolnictwo jest jedną z głównych przyczyn zmiany klimatu (z 29 proc. w 2010 r. do 42 proc. w 2020 r.), większość obywateli uważa, że rolnictwo już w znacznym stopniu przyczyniło się do walki ze zmianą klimatu - 55 proc. z nich jest tego zdania, a w 2010 r. - 46 proc.
Badanie zostało przeprowadzone w okresie od sierpnia do września 2020 r., w tym ponad 27 200 respondentów w 27 państwach członkowskich. Pełne sprawozdanie z badania UE zostanie opublikowane w późniejszym terminie w listopadzie. Więcej informacji można znaleźć online.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Dlaczego system oznaczania wartości odżywczych Nutriscore może być zły dla polskich rolników i konsumentów – wkład w debatę na podstawie opracowania przygotowanego dla włoskiego zrzeszenia Federalimentare
Dieta dla zdrowia i planety to temat przewodni kolejnego Kongresu Żywieniowego organizowanego 17 października przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną m.in. aktualne zalecenia żywieniowe dla populacji polskiej wraz z nową formą graficzną, która zastąpi dotychczasową piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.