Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska przyjęła pakiet dwóch środków dotyczących ważnego cypryjskiego dziedzictwa kulturowego: Χαλλούμι/Halloumi/Hellim.
Komisja zarejestrowała Χαλλούμι/Halloumi/Hellim jako chronioną nazwę pochodzenia (ChNP), chroniąc tę cenną nazwę przed imitacją i niewłaściwym wykorzystaniem w całej UE. Jedynie Χαλλούμι/Halloumi/Hellim wyprodukowany na Cyprze zgodnie ze specyfikacją produktu może teraz używać zarejestrowanej nazwy, przynosząc wyspie wyraźne korzyści gospodarcze. Rejestracja umożliwia producentom tego kultowego cypryjskiego sera, znanego na całym świecie ze swojej charakterystycznej konsystencji, zwiniętej formy i przydatności do podawania z grilla lub smażenia na patelni, pochodzącym z dowolnego miejsca na wyspie Cypr, korzystanie ze statusu ChNP.
Aby ułatwić producentom ze wspólnoty Turków cypryjskich czerpanie pełnych korzyści z ochrony, Komisja przyjęła środek umożliwiający przekroczenie zielonej linii przez produkt o chronionej nazwie pochodzenia, pod warunkiem że ser i mleko, z którego został wyprodukowany, spełniają wszystkie unijne normy dotyczące zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego. Środek towarzyszący rejestracji Χαλλούμι/Halloumi/Hellim jako ChNP ma na celu zagwarantowanie, że sytuacja w zakresie zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego w UE, jak również bezpieczeństwo żywności nie są zagrożone. Ustanawia się w nim również warunki wymiany handlowej, w tym przepisy dotyczące kontroli. Ponadto zakłady mleczarskie będą musiały przestrzegać odpowiednich przepisów dotyczących zdrowia publicznego. Rejestracja Χαλλούμι/Halloumi/Hellim jako ChNP - dostępna w równym stopniu dla producentów z obu wspólnot cypryjskich - jest również wysoce symbolicznym krokiem w kierunku zbliżenia obu społeczności i wspólnej pracy na rzecz budowania zaufania.
Komunikat prasowy jest dostępny tutaj.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Optymalny poziom higieny jest niezbędny na każdym etapie procesu produkcji żywności, a standardy w tym zakresie stale się zmieniają i ewoluują. Alfa Laval wprowadziła na rynek nowy dekanter Alfa Laval Foodec Hygiene Plus, który pomaga przemysłowi spożywczemu spełniać i przewyższać zmieniające się wymagania.
Urugwaj dołączył do krajów, które zakazały używania określenia „mięso” na mięsie in vitro (mięso produkowane komórkowo).
Wraz z 1 stycznia 2021 roku zakończył się okres przejściowy i co za tym idzie, cały import z Wielkiej Brytanii do UE podlega formalnościom celnym i musi być zgodny z przepisami strony importującej. W związku z tym kraje unijne, które do tej pory prowadziły stałą wymianę towarów z Wielką Brytanią, w tym Polska, muszą przygotować się na zmiany.