Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska zatwierdziła wniosek o wpisanie węgierskiej nazwy "Budaörsi őszibarack" do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG).
Nazwa "Budaörsi őszibarack" odnosi się do brzoskwiń produkowanych na południowy zachód od Budapesztu. Charakteryzują się intensywnym zapachem, smakiem bogatym w związki aromatyczne oraz wyraźnym słodkim smakiem. Jakość brzoskwiń produkowanych w tym regionie wynika ze sposobu ich uprawy i wiedzy specjalistycznej człowieka. Odmiany brzoskwiń uprawiane w regionie Budaörs są wynikiem tradycji hodowli brzoskwiń sięgającej końca XIX wieku. Obecnie w uprawie "Budaörsi őszibarack" nadal kluczową rolę odgrywa doświadczenie ludzi, ponieważ brzoskwinie na drzewach owocowych są przerzedzane ręcznie w okresie dojrzewania, a także ręcznie zbierane.
Nowa nazwa dołączy do 1 610 już chronionych produktów spożywczych znajdujących się w bazie danych eAmbrosia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć również na stronach poświęconych polityce jakości.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Minister Klimatu i Środowiska opublikował projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Wyżej wskazany projekt ma wdrażać wymogi unijnej dyrektywy plastikowej (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko). Poniżej przedstawiamy jego wybrane założenia.
Komisja Europejska przyjęła pakiet dwóch środków dotyczących ważnego cypryjskiego dziedzictwa kulturowego...
Optymalny poziom higieny jest niezbędny na każdym etapie procesu produkcji żywności, a standardy w tym zakresie stale się zmieniają i ewoluują. Alfa Laval wprowadziła na rynek nowy dekanter Alfa Laval Foodec Hygiene Plus, który pomaga przemysłowi spożywczemu spełniać i przewyższać zmieniające się wymagania.