Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą częścią trendów na rok 2022 pochodzących z zestawienia trendów przygotowanego przez EIT Food czyli części Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii.
Rok 2021 był przez wielu określany jako przełomowy rok dla transformacji systemu żywnościowego, ze sztandarowymi kamieniami milowymi, takimi jak pierwszy szczyt systemów żywnościowych ONZ, który podkreślił pilną potrzebę zmian i znaczenie współpracy. Jednak pojawiły się również głosy opisujące szczyt również jako chybiony, ze względu na postawienie problemu żwyności „nie wystarczająco wysoko w porządku obrad” w negocjacjach i dialogach na COP26 w listopadzie 2021 r. (2).
Ponieważ znaczenie ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C staje się coraz bardziej widoczne, a odliczanie do realizacji celów zrównoważonego rozwoju na rok 2030 zbliża się nieubłaganie, systemy żywnościowe muszą znajdować się na pierwszym miejscu i w centrum dialogów prowadzących do COP27 w Egipcie. Dr Andy Zynga, dyrektor generalny EIT Food, stwierdził, że „ponieważ staramy się, aby żywność miała wysoki priorytet w globalnych dialogach dotyczących zrównoważonego rozwoju i zdrowia w przyszłym roku i później, musimy zaangażować w rozmowy wszystkie zainteresowane strony”. (2) Na przykład roli rolnictwa w łagodzeniu skutków zmian klimatu i przystosowaniu się do nich nie można rozpatrywać w oderwaniu – należy się nią zająć w ramach szerszego podejścia systemowego, przy czym cały system żywnościowy powinien być uwzględniony w dialogach dotyczących zmian klimatu.
Współpraca między organizacjami w systemie żywnościowym prawdopodobnie wzrośnie w 2022 r., a producenci żywności będą pod większą presją dalszego opracowywania planów zrównoważonego rozwoju. Oczekuje się również, że decydenci zaczną wprowadzać dalsze przepisy, które zachęcają do zrównoważonych i etycznych praktyk w systemie żywnościowym. W ramach porozumienia paryskiego kraje przedstawiły niedawno plany działania mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i przystosowanie się do skutków zmian klimatu. W planach, znanych jako NDC (eng. Nationally determined contributions), kraje dostarczyły szeroki zakres informacji na temat adaptacji w różnych obszarach priorytetowych. Systemy żywnościowe były wysoko priorytetowymi obszarami w przesłanych NDC (3), podkreślając powszechne uznanie znaczenia systemów żywnościowych i bezpieczeństwa żywnościowego w strategiach adaptacji do zmian klimatu.
„Powiązanie klimatu i żywności jest bardzo silne – jeśli nie zajmiemy się emisją klimatyczną powodowaną przez systemy żywnościowe, po prostu nie możemy osiągnąć naszego celu 1,5°C; a jeśli tego nie zrobimy, najbardziej ucierpią systemy żywnościowe. Dlatego dla wielu z nas odroczenie tej rozmowy to luksus, na który nie możemy sobie pozwolić”.
Dr Agnes Kalibata, specjalny wysłannik ONZ (4)
Źródła:
Źródło EIT: https://www.eitfood.eu/blog/post/top-5-european-food-trends-in-2022
Przeczytaj także
W ramach prognoz trendów żywieniowych na 2021 r. stwierdzono, że rynek białek alternatywnych będzie nadal zyskiwał na popularności wśród konsumentów.
Największy trend w systemie żywnościowym w 2022 r wytypowany przez społeczność EIT Food na platformie FoodHIVE - rolnictwo regeneratywne, którego celem jest poprawa zdrowia gleby i zwiększenie bioróżnorodności w gospodarstwach - prawdopodobnie zostanie bardziej rozpowszechnione przez duże gospodarstwa i zakłady w 2022 r.