Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią trendów na rok 2022 pochodzących z zestawienia trendów przygotowanego przez EIT Food czyli części Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Zobacz też: Część 1
Największy trend w systemie żywnościowym w 2022 r wytypowany przez społeczność EIT Food na platformie FoodHIVE - rolnictwo regeneratywne, którego celem jest poprawa zdrowia gleby i zwiększenie bioróżnorodności w gospodarstwach - prawdopodobnie zostanie bardziej rozpowszechnione przez duże gospodarstwa i zakłady w 2022 r. Wraz ze wzrostem badań dotyczących rolnictwa regeneratywnego, na przykład korzyści zdrowotnych i ekonomicznych zachęt biznesowych, które może zapewnić rolnictwo regeneratywne, praktyki regeneracyjne będą lepiej rozumiane, a w rezultacie prawdopodobnie zostaną wdrożone przez więcej gospodarstw i producentów żywności w 2022 roku.
W odcinku poświęconym trendom rolno-spożywczym z 2022 r. w podcastcie Food Fight Ed Bergen z FutureBridge zwrócił uwagę na fakt, że im więcej wiemy o glebie, tym więcej producentów żywności i dużych gospodarstw dostrzega znaczenie ochrony i zachowania gleby i gruntów rolnych. Podkreślił także, że w branży coraz więcej producentów używa składników, które są nie tylko lepsze dla zdrowia człowieka, ale także dla środowiska. W rezultacie Ed stwierdził, że nastąpiła zmiana w sposobie, w jaki producenci rolni prowadzą farmy oraz w jaki sposób regulują i chronią glebę. Podkreślił również, że duzi producenci żywności będą mieli kluczowe znaczenie w napędzaniu globalnego przejścia na rolnictwo regeneratywne, a rozwój technologii rolniczej będzie w tym kluczowym czynnikiem (5).
Rolnictwo regeneratywne przestało być „strategią marketingową” i stało się prawdziwym rozwiązaniem dla obecnych niezrównoważonych modeli produkcji żywności. Odbudowując środowisko i zwiększając bioróżnorodność i jakość żywności, producenci na wszystkich poziomach, od drobnych rolników po duże korporacje, zaczynają badać i przestawiać się na praktyki rolnictwa regeneratywnego”.
Philip Fernández, kierownik projektu rolniczego w EIT Food
Rządy i władze prawdopodobnie również wesprą więcej gospodarstw przechodzących na rolnictwo regeneratywne w 2022 roku. Na przykład w Wielkiej Brytanii rząd wprowadził nowe plany dotacji w ramach planu transformacji rolnej 2021-2024, w którym rolnikom zaoferuje się do 70 GBP za hektar do zastosowania technik regeneracyjnych, w tym mieszanych systemów rolniczych, w których rośliny są uprawiane obok zwierząt gospodarskich, aby poprawić zdrowie gleby.
Przewidujemy, że inne rządy europejskie ogłoszą podobne programy w 2022 r., przy czym strategia „od pola do stołu” Komisji Europejskiej i indywidualne składki ustalane na szczeblu krajowym będą odgrywać rolę w ich kształtowaniu. W ramach tych inicjatyw prawdopodobnie będzie się również wyraźnie koncentrować na tym, jak są one dostosowane do wielkości i możliwości gospodarstwa. Gospodarstwa stanowią około 39 % powierzchni gruntów UE (6) i istnieje ogromna szansa, aby więcej gospodarstw mogło przejść na bardziej zrównoważone praktyki rolnicze, w tym rolnictwo regeneratywne.
Źródła:
Źródło EIT: https://www.eitfood.eu/blog/post/top-5-european-food-trends-in-2022
Przeczytaj także
W ramach prognoz trendów żywieniowych na 2021 r. stwierdzono, że rynek białek alternatywnych będzie nadal zyskiwał na popularności wśród konsumentów.
Rok 2021 był przez wielu określany jako przełomowy rok dla transformacji systemu żywnościowego, ze sztandarowymi kamieniami milowymi, takimi jak pierwszy szczyt systemów żywnościowych ONZ, który podkreślił pilną potrzebę zmian i znaczenie współpracy. Jednak pojawiły się również głosy opisujące szczyt również jako chybiony, ze względu na postawienie problemu żwyności „nie wystarczająco wysoko w porządku obrad” w negocjacjach i dialogach na COP26 w listopadzie 2021 r.