W polskim prawodawstwie kluczowe znaczenie miało wprowadzenie nadzwyczajnego wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina dotkniętym niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi. Również w związku z trudnymi warunkami pogodowymi oraz powodzią, wyznaczono obszary objęte działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności, które zostaną objęte pomocą przyznawaną w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
W unijnym porządku prawnym, wśród licznych rozprządzeń dotyczących substancji czynnych i dodatków paszowych, na uwagę zasługują również akty prawne wprowadzające cyfrowe etykiety produktów nawozowych UE. Oprócz tego uchwalono istotną zmianę dotyczącą etykietowania alergenów, zgodnie z którą kwas behenowy nie będzie uznawany za produkt powodujący alergie lub reakcje nietolerancji.
Wszystkie te zmiany znajdziesz w plikach, do których linki znajdują się poniżej.
Pełny raport LEX Scan dostępny jest pod adresem: https://foodfakty.pl/pelna-wersja-przeglad-zmian-w-przepisach-prawa-zywnosciowego-wrzesien-2024
Podstawowa wersja PDF: https://foodfakty.pl/przeglad-zmian-w-przepisach-prawa-zywnosciowego-wrzesien-2024
Darmowy plik dostępny do pobrania u góry strony zawiera komentarze wybranych zmian w prawie żywnościowym. Dodatkowym atutem pliku opracowanego w formacie PDF jest czytelna i przejrzysta graficznie formuła, zawierająca linki prowadzące bezpośrednio do pełnych raportów LEX Scan. Znajdziesz w nich syntetyczny zbiór wszystkich miesięcznych zmian w prawie żywnościowym ujęty w formie tabelarycznej wraz z linkami do źródłowych aktów prawnych, krótkim komentarzem eksperta oraz aktów, które na skutek nowelizacji uległy zmianie. Zaloguj się lub załóż konto czytelnika i pobierz bezpłatnie plik.
Pamiętaj! Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów, zapoznaj się z PEŁNYM przeglądem zmian w prawie żywnościowym, gdzie każda nowelizacja opatrzona została krótkim komentarzem oraz linkiem do zmienionego aktu prawnego, co znacząco ułatwia poruszania się między poszczególnymi przepisami.
Potrzebujesz szybkiego i wygodnego dostępu do wszystkich limitów prawnych jakie zostały uchwalone w tym roku? Nie przegap najnowszej aktualizacji rejestru zmian limitów prawnych!
We wrześniu 2024 najistotniejszą zmianą w limitach prawnych było krajowe rozporządzenie dotyczące rozpuszczalników ekstrakcyjnych, które mogą być stosowane w produkcji żywności lub składników żywności. Przepisy ustalają maksymalne limity dla takich substancji jak m.in. butan, metanol, keton oraz propan-2-ol.
Link do rejestru: https://foodfakty.pl/rejestr-zmian-limitow-prawnych-2024