Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska oficjalnie powołała w dn. 5 grudnia Europejską Radę ds. Rolnictwa i Żywności (EBAF), realizując tym samym jedno z zaleceń zawartych w sprawozdaniu końcowym Strategicznego Dialogu na temat Przyszłości Rolnictwa.
Europejska Rada ds. Rolnictwa i Żywności, której przewodniczy komisarz ds. żywności i rolnictwa Christophe Hansen, stawia sobie za cel podtrzymywanie nowej kultury dialogu, zaufania i udziału wielu podmiotów, wśród podmiotów z łańcucha dostaw żywności i społeczeństwa obywatelskiego, a także w kontaktach z Komisją.
Rolnictwo jest sercem przyszłości naszej Europy. Dzisiaj przekazujemy energię Strategicznego Dialogu na temat Przyszłości Rolnictwa UE, aby budować zaufanie i jednoczyć ludzi. Europejska Rada ds. Rolnictwa i Żywności ma zająć się całą złożonością łańcucha wartości rolno-spożywczej, wspierając naszych rolników i napędzając bardziej odporny, konkurencyjny i zrównoważony system rolno-spożywczy” – powiedziała przewodnicząca von der Leyen.
Czy będzie zajmował się EBAF?
Oczekuje się, że ten organ konsultacyjny będzie udzielał Komisji porad na wysokim szczeblu w sprawie działań następczych podejmowanych w ramach sprawozdania ze Strategicznego Dialogu na temat przyszłości rolnictwa UE oraz będzie uczestniczył w pracach nad wizją rolnictwa i żywności , która ma zostać przedstawiona w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania.
Członkowie będą zachęcani do pielęgnowania wzajemnego zrozumienia i wymiany doświadczeń oraz do zwracania szczególnej uwagi na spójność i synergię polityk Unii oraz ich zgodność z inicjatywami sektora prywatnego.
Zarząd jest powołany na pięć lat i oczekuje się, że będzie się spotykał zasadniczo od dwóch do sześciu razy w roku. Komisarz Hansen może zwołać grupę na dodatkowe spotkania, gdy potrzebna jest pilna porada.
Zaproszenie do pełnienia funkcji w zarządzie EBAF
Opublikowano zaproszenie do składania wniosków w celu utworzenia składu zarządu. Będzie on złożony z maksymalnie 30 organizacji członkowskich reprezentujących trzy kategorie interesariuszy: społeczność rolniczą, innych uczestników łańcucha dostaw żywności oraz społeczeństwo obywatelskie, w tym w takich obszarach jak środowisko i klimat, dobrostan zwierząt lub kwestie konsumenckie.
W tej grupie powinna istnieć zrównoważona reprezentacja tych trzech kategorii interesariuszy. Organizacje, które ubiegają się o członkostwo, powinny wykazać się najszerszą odpowiednią kompetencją i wiedzą specjalistyczną w obszarach istotnych dla rolnictwa i żywności na poziomie Unii oraz wykazywać najszerszą reprezentatywność geograficzną w państwach członkowskich.
Termin składania wniosków do EBAF upływa 8 stycznia 2025 r. Komisja oceni wszystkie wnioski i zamierza sfinalizować skład zarządu na początku 2025 r. Pierwsze posiedzenie zarządu zostanie zwołane natychmiast po tym.
Źródło: KE
Przeczytaj także
W Niemczech około 2% konsumentów stosuje dietę wegańską, a około 10% – dietę wegetariańską, przy czym trend ten stale się umacnia. Coraz więcej osób stara się również unikać produktów pochodzenia zwierzęcego i świadomie wybiera zamienniki roślinne. Zwłaszcza w segmencie zamienników mleka i mięsa rynek wciąż się rozwija.
W Busan w Korei Południowej zakończyła się 5. runda negocjacji w sprawie globalnego porozumienia dotyczącego zatrzymania zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi. Ze względu na brak zgody pomiędzy krajami w niektórych obszarach finalne negocjacje zostały odroczone.
PE przyjął skorygowany tekst rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych