Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja jest gospodarzem pierwszego europejskiego panelu obywatelskiego w Brukseli, podczas którego obywatele mogą wyrazić swoją opinię na temat tego, jak zintensyfikować działania na rzecz ograniczenia marnotrawienia żywności w UE.
Jest to pierwszy z nowej generacji paneli obywatelskich uruchomionych jako kontynuacja Konferencji w sprawie przyszłości Europy.
Ograniczenie odpadów, a szczególności żywności, jest przedmiotem wniosku legislacyjnego zawartego w programie prac Komisji na 2023 r., zgodnie z wnioskami Konferencji Przyszłości Europy i Strategią „od pola do stołu”.
Panel będzie się spotykał między grudniem 2022 a lutym 2023.
Pierwsza sesja odbyła się się w dniach 16-18 grudnia w Brukseli. Otworzyła ją wiceprzewodnicząca ds. demokracji i demografii Dubravka Šuica oraz komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides .
Drugie spotkanie panelu odbędzie się online w dniach 20-22 stycznia. Sesja końcowa odbędzie się w dniach 10-12 lutego w Brukseli, a raport panelu zostanie przedłożony Komisji.
Źródło: KE
Przeczytaj także
W ramach Olimpiady “Zwolnieni z Teorii” organizowany jest projekt społeczny “Oszczędzanie przez niemarnowanie”, który ma na celu uświadomienie jak dużym problemem jest marnowanie żywności i w ramach którego, zorganizowane zostaną spotkania z mieszkańcami oraz uczniami szkół podstawowych Wałbrzycha. Akcja będzie działać od stycznia do marca.
W Polsce marnuje się rocznie 4,8 mln ton żywności. To ogromne obciążenie dla środowiska, m.in. w zakresie emisji CO2. Zjawisko to można ograniczyć poprzez edukację, zmianę nawyków oraz rozsądne stosowanie nowoczesnych opakowań.
Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, wygłosiła dziś przemówienie na 10. posiedzeniu platformy UE ds. strat i marnotrawienia żywności. Spotkanie to było okazją do omówienia ważnych bieżących prac w zakresie zapobiegania stratom żywności i marnotrawstwu.