Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, wygłosiła dziś przemówienie na 10. posiedzeniu platformy UE ds. strat i marnotrawienia żywności. Spotkanie to było okazją do omówienia ważnych bieżących prac w zakresie zapobiegania stratom żywności i marnotrawstwu.
Podczas spotkania komisarz Kyriakides powiedziała: "Ponieważ świat nadal zmaga się z bezprecedensowym kryzysem zdrowotnym, koncentrujemy nasze wysiłki na ekologicznej i zrównoważonej naprawie gospodarczej poprzez europejski Zielony Ład. Rozwiązanie problemu utraty i marnotrawienia żywności ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zrównoważonego systemu żywnościowego, a państwa członkowskie i przedsiębiorstwa powinny uczynić takie działania integralną częścią swoich planów naprawczych. Na poziomie UE Komisja zaproponuje cele dotyczące ograniczenia marnotrawienia żywności w całej UE, a także zmianę unijnych zasad oznaczania dat, aby konsumenci lepiej rozumieli te terminy."
Podczas spotkania Komisja przedstawiła aktualne informacje na temat sztandarowych działań mających na celu ograniczenie marnotrawstwa żywności w ramach strategii "Od pola do stołu", takich jak prace nad pomiarem odpadów żywnościowych i wyznaczeniem na poziomie UE celów w zakresie ograniczenia marnotrawstwa żywności, a także działania związane z oznaczaniem dat. Państwa członkowskie i organizacje sektora prywatnego wyjaśniły, w jaki sposób prace platformy i jej zalecenia dotyczące działań wspierają ich działania w terenie. Międzynarodowe organizacje poinformowały platformę o ostatnich wydarzeniach na szczeblu globalnym, w tym o pracach przygotowawczych przed szczytem Narodów Zjednoczonych w sprawie systemów żywnościowych w 2021 r.
Pełne wystąpienie komisarz Kyriakides jest dostępne tutaj.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Rozwijający się coraz bardziej trend związany ze zdrową, jak najmniej przetworzoną żywnością nakłada na producentów pewną presję w tworzeniu udoskonaleń swoich receptur. Konsumenci bowiem coraz częściej sięgają po produkty „naturalne”, takie które nie zawierają w swoim składzie dodatków do żywności.
Na mocy rozporządzenia 2021/279 ustanowiono szczegóły wdrażania przepisów w zakresie rolnictwa ekologicznego. Określono m.in. etapy procedury stosowane przez podmioty w przypadku podejrzenia niezgodności z przepisami z powodu obecności niedopuszczonych produktów lub substancji, metodykę urzędowego postępowania wyjaśniającego oraz warunki stosowania niektórych oznaczeń.
Projekt nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych zakłada wprowadzenie dobrowolnego oznakowania „DobrostanPlus” dla produktów odzwierzęcych. Celem planowanych zmian uznać należy umożliwienie podmiotom przekazania informacji o warunkach podwyższonego dobrostanu utrzymywania zwierząt, a więc niejako wyróżnienie produktów na rynku.