Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/279 z dnia 22 lutego 2021 r. określono szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 w sprawie kontroli i innych środków zapewniających identyfikowalność i zgodność w produkcji ekologicznej oraz znakowania produktów ekologicznych. Uchwalenie niniejszego rozporządzenia było niezbędne ze względu na konieczność doprecyzowania postanowień rozporządzenia 2018/848, które w istotny sposób znowelizuje przepisy dotyczące rolnictwa i produkcji ekologicznej. Tak duża zmiana wymaga ustanowienia szeregu przepisów wykonawczych doprecyzowujących postanowienia rozporządzenia 2018/848.
Przepisy rozporządzenia 2021/279 odnoszą się przede wszystkim do środków ostrożności mających na celu zapobieganie obecności niedopuszczonych produktów i substancji oraz środków, które należy wprowadzać w przypadku obecności niedopuszczonych produktów lub substancji. Z tego względu konieczne było określenie konkretnych etapów procedur, które w wypadku zaistnienia takich sytuacji należy zastosować oraz dokumentów jakie należy przedstawić w przypadku, kiedy podmioty uczestniczące w łańcuchu produkcji powezmą podejrzenie - z powodu obecności niedopuszczonych produktów lub substancji – że produkt, który ma być stosowany lub wprowadzany do obrotu jako produkt ekologiczny lub produkt w okresie konwersji, jest niezgodny z przepisami rozporządzenia 2018/848.
W pierwszej kolejności określono etapy procedury stosowane w przypadku podejrzenia niezgodności z przepisami z powodu obecności niedopuszczonych produktów lub substancji oraz metodykę przeprowadzania urzędowego postępowania wyjaśniającego. Dotyczy to w szczególności zakresu tego, co właściwe organy lub, w stosownych przypadkach, jednostki certyfikujące lub organy kontrolne określają są zobowiązane określić w trakcie postępowania wyjaśniającego oraz do wniosków w przedmiocie jakich aspektów powinno ono prowadzić. Określono także szczególne warunki w zakresie stosowania oznaczeń przewidzianych dla produktów pochodzenia roślinnego wytworzonych w okresie konwersji.
Istotne znacznie ma także określenie przepisów dotyczących grup podmiotów. Ustalono m.in. maksymalną wielkość takiej grupy podmiotów, która wynosi 2 000 członków oraz niezbędne dokumenty i sposób dokonywania zapisów do celów systemu kontroli wewnętrznych w ramach grupy podmiotów. Określono również zakres informacji oraz danych, jakie niniejsze dokumenty powinny obejmować oraz zadania nałożone na kierownika systemu kontroli wewnętrznych.
W odniesieniu do warunków przeprowadzania kontroli określono minimalny odsetek kontroli oraz pobierania próbek w zależności od ryzyka wystąpienia niezgodności z odpowiednimi przepisami, np. przypadku kontroli urzędowych podmiotów lub grup podmiotów, co najmniej 10% wszystkich co rocznych kontroli przeprowadza się bez uprzedzenia. Ponadto, właściwe organy krajowe mogą krajowy katalog środków, które może obejmować np. co najmniej wykaz niezgodności z przepisami wraz z odniesieniem do przepisów szczegółowych oraz zaklasyfikowanie niezgodności z przepisami do trzech kategorii: nieznaczne, znaczne i krytyczne, z uwzględnieniem określonych kryteriów.
W celu zapewnienia sprawnej i skutecznej wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi krajami członkowskimi oraz Komisją właściwe organy korzystają z systemu informatycznego rolnictwa ekologicznego zgodnie z zasadami określonymi w przepisach rozporządzenia 2021/279. szczegóły dotyczące wdrażania postanowień niniejszego rozporządzenia zostały sformułowane w jego załącznikach.
Pełen tekst rozporządzenia 2021/279 dostępny jest pod adresem:
Przeczytaj także
Nowe rozporządzenie 2018/848 zacznie być stosowane rok później niż początkowo planowano. W konsekwencji jego przepisy będą miały zastosowanie od 1 stycznia 2022 r. Główną przyczyną zmiany terminu był wybuch pandemii COVID-19.
Nawet pomimo wybuchu pandemii, rynek żywności ekologicznej zachował tendencję wzrostową, która szacowana jest na ponad 20%. Oznacza to 3,5 razy szybszy wzrost w porównaniu do średniej dla całego koszyka spożywczego.
Rolnictwo ekologicznego (zwane również biologicznym, organicznym lub biodynamicznym) jest najbardziej restrykcyjnym system jakości żywności w Unii Europejskiej. Do tej pory regulowane były rozporządzeniem nr 834/2007, które od roku 2021 zostanie zastąpione rozporządzeniem 2018/848. Jakie zmiany się z tym wiążą?