Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja wydała komunikat "W kierunku bardziej zrównoważonego rybołówstwa w Unii Europejskiej: aktualna sytuacja i wytyczne na rok 2022".
W komunikacie wykazano, że zgodnie z celami Europejskiego Zielonego Ładu rybołówstwo UE zmierza w kierunku bardziej zrównoważonego, wspierając w ten sposób przejście na zdrowy i przyjazny dla środowiska europejski system żywnościowy, a jednocześnie zapewniając unijnym rybakom trwałe źródła dochodów. Wyniki społeczno-gospodarcze sektora pozostają korzystne, pomimo kryzysu związanego z koronawirusem, częściowo dzięki natychmiastowemu wsparciu Komisji.
Komisarz Virginijus Sinkevičius, odpowiedzialny za środowisko, oceany i rybołówstwo, powiedział: "Europejskie rybołówstwo zmierza w kierunku jeszcze bardziej zrównoważonego wykorzystania morza. I chociaż pandemia mocno dotknęła nasze społeczności rybackie, potwierdza się, że zrównoważenie środowiskowe jest kluczem do odporności gospodarczej. Sytuacja w niektórych basenach morskich wymaga szczególnej uwagi, ale musimy również uczynić więcej, aby osiągnąć cele europejskiego zielonego paktu we wszystkich naszych basenach morskich. Liczę na to, że każdy w pełni odegra swoją rolę.".
Komunikat wzywa do dalszych wysiłków na rzecz ochrony zasobów morskich, przy utrzymaniu wysokiego poziomu ambicji w ramach UE i jednoczesnym dążeniu do osiągnięcia tego samego poziomu jakości we współpracy z krajami spoza UE. Państwa członkowskie, komitety doradcze, sektor rybołówstwa, organizacje pozarządowe i zainteresowanych obywateli zaprasza się do udziału w konsultacjach społecznych trwających do dnia 31 sierpnia i do wyrażenia swoich opinii na temat uprawnień do połowów na rok 2022. Więcej informacji można znaleźć w komunikacie prasowym oraz w Q&A.
Źródło: KE
Przeczytaj także
UE i Zjednoczone Królestwo zakończyły negocjacje w sprawie zasadniczego porozumienia określającego całkowity dopuszczalny połów wspólnie zarządzanych gatunków ryb na rok 2021.
Zastrzeżenia budzą umowy, które nakazują rolnikom dostarczanie umówionej ilości zboża lub rzepaku, nawet gdy stało się to niemożliwe przez niezależne od nich okoliczności, np. suszę lub inną siłę wyższą.
Ta decyzja opiera się na różnych niedociągnięciach w zdolności Ghany do wypełniania obowiązków wynikających z prawa międzynarodowego jako państwa bandery, państwa portu, państwa nadbrzeżnego lub państwa zbytu.