Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
UE i Zjednoczone Królestwo zakończyły negocjacje w sprawie zasadniczego porozumienia określającego całkowity dopuszczalny połów wspólnie zarządzanych gatunków ryb na rok 2021.
Komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, Virginijus Sinkevičius, powiedział: "Osiągnęliśmy porozumienie ze Zjednoczonym Królestwem w sprawie uprawnień do połowów w ramach umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią. Umowa ta zapewnia przewidywalność i zrównoważenie naszych flot dzięki ostatecznym wielkościom TAC na pozostałą część roku. Jest to korzystne dla rybaków i rybaczek, dla naszych społeczności przybrzeżnych i portów oraz dla zrównoważonego wykorzystania naszych zasobów morskich. Jest to również dowód na to, że dwaj partnerzy po obu stronach kanału mogą znaleźć porozumienie i iść naprzód, jeśli pracują razem".
Porozumienie to kończy pierwsze w historii doroczne konsultacje w sprawie uprawnień do połowów między UE a Zjednoczonym Królestwem, zgodnie z warunkami umowy o handlu i współpracy (TCA) między tymi dwoma krajami. Pozytywny wynik tych negocjacji, które rozpoczęły się w styczniu, kładzie solidne podstawy dla dalszej współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem w dziedzinie rybołówstwa. Porozumienie co do zasady ustanawia całkowite dopuszczalne połowy (TAC) dla 75 wspólnych gatunków ryb na rok 2021, a także dla niektórych gatunków głębinowych na lata 2021 i 2022. Wyjaśniono w nim również ograniczenia dostępu dla gatunków objętych nadmierną kwotą. Podpisanie porozumienia, które ma zostać złożone w najbliższych dniach, pozwoli również obu stronom na wymianę kontyngentów.
Oświadczenie prasowe jest dostępne na stronie internetowej.
Źródło: KE
Przeczytaj także
W ramach światowej operacji OPSON IX, skierowanej na walkę z zafałszowaniami żywności, zajęto i wycofano z rynku około 12 000 ton nielegalnych i potencjalnie szkodliwych produktów o szacunkowej wartości ok. 146 mln PLN.
Melony zostały powiązane z epidemią Salmonelli Braenderup, która dotknęła 200 osób w ponad 10 krajach. FSA radzi konsumentom, aby nie jedli melonów, które mogą być skażone salmonellą.
Rada Unii Europejskiej do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa, na posiedzeniu 26 maja 2021 roku, przyjęła Konkluzje wyznaczające priorytety UE związane ze Szczytem Systemów Żywnościowych ONZ 2021. Dokument ma na celu przygotowanie państw członkowskich Unii Europejskiej do Szczytu Systemów Żywnościowych ONZ 2021, który odbędzie się od 14 do 30 września br.