Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja, prowadząca na całym świecie walkę z nielegalnymi, nieraportowanymi i nieuregulowanymi (NNN) połowami, wystosowała do Republiki Ghany ostrzeżenie (tzw. żółtą kartkę), że grozi jej uznanie za państwo niewspółpracujące w walce z połowami NNN. Ta decyzja opiera się na różnych niedociągnięciach w zdolności Ghany do wypełniania obowiązków wynikających z prawa międzynarodowego jako państwa bandery, państwa portu, państwa nadbrzeżnego lub państwa zbytu.
Komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, Virginijus Sinkevičius, powiedział: "Komisja opowiada się za zerową tolerancją dla połowów NNN. Ghana odgrywa ważną rolę w zarządzaniu rybołówstwem w Afryce Zachodniej. Dlatego jesteśmy gotowi do współpracy z Ghaną w celu przeciwdziałania zagrożeniom, jakie połowy NNN stwarzają dla trwałości zasobów rybnych, społeczności nadbrzeżnych, bezpieczeństwa żywnościowego i zysków tych rybaków i kobiet, którzy przestrzegają zasad. Zrównoważone rybołówstwo jest kluczem do lepszego zarządzania oceanami."
Ghana jest zachęcana do podjęcia niezbędnych działań w celu przestrzegania swoich międzynarodowych zobowiązań w walce z nielegalnymi, nieraportowanymi i nieuregulowanymi połowami. Żółta kartka jest ostrzeżeniem i daje Ghanie możliwość zareagowania i podjęcia środków w celu naprawienia sytuacji w rozsądnym czasie. Nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy zagrażają podstawom wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb) oraz międzynarodowym wysiłkom UE na rzecz promowania lepszego zarządzania zasobami oceanicznymi. Komisja zobowiązała się do stosowania podejścia zerowej tolerancji wobec nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
Więcej informacji znajduje się w naszym komunikacie prasowym i w Q&A.
Źródło: KE
Przeczytaj także
W ramach światowej operacji OPSON IX, skierowanej na walkę z zafałszowaniami żywności, zajęto i wycofano z rynku około 12 000 ton nielegalnych i potencjalnie szkodliwych produktów o szacunkowej wartości ok. 146 mln PLN.
Melony zostały powiązane z epidemią Salmonelli Braenderup, która dotknęła 200 osób w ponad 10 krajach. FSA radzi konsumentom, aby nie jedli melonów, które mogą być skażone salmonellą.
Rada Unii Europejskiej do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa, na posiedzeniu 26 maja 2021 roku, przyjęła Konkluzje wyznaczające priorytety UE związane ze Szczytem Systemów Żywnościowych ONZ 2021. Dokument ma na celu przygotowanie państw członkowskich Unii Europejskiej do Szczytu Systemów Żywnościowych ONZ 2021, który odbędzie się od 14 do 30 września br.