Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zgodnie z komunikatem Food Safety Agency (Pty) Ltd w Republice Południowej Afryki zajęte mają zostać produkty analogowe do produktów mięsnych znajdujące się w sprzedaży, których nazwy kojarzone są z produktami typowo mięsnymi.
FSA (Pty) Ltd wyznaczony cesjonariusz w rozumieniu sekcji 2(3)(a) ustawy o normach produktów rolnych, 1990 (ustawa nr 119 z 1990 r.), jest upoważniony do przeprowadzania inspekcji zgodnie z przepisami dotyczącymi klasyfikacji, pakowania i znakowania przetworzonych produktów mięsnych przeznaczonych do sprzedaży w Republice Południowej Afryki (nr R1283 z dnia 4 października 2019 r.).
W następstwie komunikatu Departamentu Rolnictwa, Gruntów i Reformy oraz Rozwoju Obszarów Wiejskich Republiki Południowej Afryki (Department of Agriculture, Land Reform and Rural Development) z dnia 22 czerwca 2022 r. do przemysłu, informującego, że wyznaczony cesjonariusz, Food Safety Agency (Pty) Ltd będzie w rozumieniu sekcji 8 ("Seizures") ustawy o normach produktów rolnych, ustawa nr 119 z 1990 r. (Agricultural Product Standards Act) zajmować wszelkie produkty analogowe do mięsa, używając nazw produktów określonych dla przetworzonych produktów mięsnych.
Food Safety Agency (Pty) Ltd rozesłała do przemysłu dodatkowy komunikat, w dniu 24 czerwca 2022 r., w którym stwierdzono, że: "Zajęcie produktów analogowych do mięsa, używających nazw produktów zalecanych dla przetworzonych produktów mięsnych, zostanie opóźnione o trzydzieści (30) dni roboczych od dnia dzisiejszego, 24 czerwca 2022 r." Celem trzydziestodniowego opóźnienia było przeprowadzenie szeroko zakrojonego badania rynku.
W oparciu o te ramy czasowe wskazane powyżej zajęcie produktów analogowych do mięsa, które naruszają przepisy, rozpoczęłoby się 6 sierpnia 2022 roku. Agencja Bezpieczeństwa Żywności (Pty) Ltd będzie wykonywać nasz mandat poprzez zajęcie tych produktów, ponieważ zgodnie z sekcją 11 ustawy „Agricultural Product Standards Act”, używanie w sprzedaży analogów mięsa nazw produktów, które są przepisane lub zarezerwowane dla mięsa przetworzonego, jest przestępstwem.
Sprzeciw producentów
Firma Fry Family Food (znana powszechnie jako Fry's) w lipcu wystosowała formalny sprzeciw wobec zakazu. Marka ta jest największym w kraju producentem produktów roślinnych. Utrzymuje, że dzięki odwołaniu od wydanej decyzji jej produkty nie mogą zostać skonfiskowane. Marka argumentowała, że zamiast tego departament będzie musiał "zwołać trybunał, aby ocenić nasz sprzeciw."
"Zastosowaliśmy procedurę określoną w ustawie o standardach produktów rolnych, która wymagała złożenia sprzeciwu w ciągu 10 dni od otrzymania polecenia.
Inne kraje
RPA nie jest pierwszym miejscem, które próbuje rozprawić się z mięsem roślinnym.
W 2020 roku UE orzekła, że firmy produkujące mięso roślinne mogą oznaczać swoje produkty takimi terminami jak "burger" czy "kiełbasa".
W listopadzie ubiegłego roku, Hiszpania odrzuciła propozycje zakazu takich etykiet po kampanii ze strony skrajnie prawicowego ugrupowania.
Podobnie jak RPA, Francja również głosowała za zakazem używania słów "mięso" przez marki oparte na roślinach na początku tego roku. Jednak zakaz ten został tymczasowo obalony przez sąd najwyższy tego kraju.
Źródła:
komunikat Food Safety Agency (Pty) Ltd
Agricultural Product Standards Act
https://plantbasednews.org/culture/law/plant-based-meat-cleared-shelves-south-africa/
Przeczytaj także
Składniki roślinne używane obecnie w produktach, takich jak burgery czy kiełbaski roślinne zostały pierwotnie opracowane i hodowane z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt gospodarskich.
Zgodnie z informacją prasową Protéines France z dnia 27 lipca 2022, francuski Conseil d'Etat, czyli najwyższy sąd Francji, wyraził właśnie poważne wątpliwości co do legalności proponowanego zakazu stosowania terminologii mięsopodobnej przez producentów roślinnych we Francj...
Nowy Jork, 11 sierpnia 2021 r. raport Bloomberg – Rynek żywności pochodzenia roślinnego może stanowić ok. 7,7% światowego rynku białka do 2030 r. A wartościowo szacuje się, że będzie wart ponad 162 mld USD, w porównaniu do 29,4 mld USD w 2020 r. W tym samym czasie zapotrzebowanie na białka zwierzęce, może osiągnąć wartość 1,2 bln USD. Jak w takim razie zachowują się poszczególni wielcy gracze oraz jak kształtuje się sytuacja na polskim rynku produktów konsumenckich?