Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według The World Counts (www.theworldcounts.com) światowa produkcja mięsa podwoiła się w ciągu 30 lat (od 1988 do 2018 r.) i wzrosła czterokrotnie od połowy lat 60-tych XX wieku. Prognozuje się, że do 2050 r. produkcja mięsa wyniesie 460-570 mln ton, może to stanowić duży problem. Mięso jest bardzo nieefektywnym źródłem żywności, wymagającym do produkcji bardzo dużych zasobów energii, wody i ziemi, zdecydowanie większych niż jakiekolwiek inne źródło żywności – co oznacza, że mięso może wypierać uprawy rolne. Produkcja mięsa jest również głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych, a tym samym odgrywa znaczącą rolę w zmianie klimatu.
Populacja świata wynosi obecnie 7,9 mld ludzi i przewiduje się, że osiągnie 10 mld w 2045 roku. Przeciętny Amerykanin spożywa rocznie blisko 125 kg mięsa, gdyby wszystkie społeczeństwa podzielały dietę mięsną przeciętnego Amerykanina, świat mógłby wyżywić zaledwie 2,5 mld ludzi.
Mięso komórkowe – nasza przyszłość?
Prognozuje się, że do 2028 r. globalny rynek mięsa hodowlanego osiągnie 352,4 mln USD. Rosnąca świadomość w zakresie dobrostanu zwierząt, rosnący popyt na produkty mięsne, potrzeba większego bezpieczeństwa żywności i rosnący dochód rozporządzalny to tylko niektóre z czynników stymulujących wzrost rynku. Rosnące przechodzenie konsumentów na dietę wegańską i wegetariańską zwiększa również zapotrzebowanie na mięso hodowlane.
Podejście do mięsa hodowanego komórkowo badano w wielu ankietach. Jedna z nich, przeprowadzona w 2019 r. w Wielkiej Brytanii, pokazuje, że ok. 19 proc. osób - prawie co piąty badany - mówi, że zjadłby takie mięso. Natomiast w Stanach Zjednoczonych podejście do mięsa hodowanego komórkowo jest dużo bardziej przychylne - tam już około 2/3 osób zapewniało, że chciałoby jeść takie mięso. Wynikami swoich badań podzieliła się też firma Eat Just – producent mięsa komórkowego, które oferowane jest w Singapurze. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Eat Just wśród konsumentów ze Stanów Zjednoczonych i Singapuru mówią, że:
Mięso komórkowe stało się międzynarodowym fenomenem, a przełomowe badania uniwersyteckie prowadzone były w Holandii i Izraelu. W szczególności Izrael stał się dominującym krajem jeśli chodzi o tą technologię – to tam swoją siedzibę mają aż cztery firmy zajmujące się hodowlą komórkową mięsa: Aleph Farms, Future Meat Technologies, MeatTech i SuperMeat. Future Meat Technologies otworzył niedawno pierwszy zakład przemysłowy produkujący mięso komórkowe.
Wedle innych prognoz do 2040 roku rynek mięsa stanie się znacznie bardziej zróżnicowany niż jest obecnie. Aż 35% całkowitego rynku mięsa stanowić będzie właśnie mięso komórkowe, 40% udziału przypadać będzie na mięso konwencjonalne i 25% udziału stanowić będą roślinne alternatywy mięsa.
Koncerny mięsne jak Cargill, Tyson czy Thai Union też inwestują w analogi mięsa. Firmy te kupiły również udziały w firmach produkujących białka roślinne, więc zabezpieczają swoje zakłady, chcąc nadal być dostawcami białka bez względu na jego źródło w przyszłości.
Czy branża mięsna ma przyszłość?
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem o mięsie komórkowym - raportmiesoprzyszlosci.pl
https://foodfakty.pl/pierwszy-przemyslowy-zaklad-produkcji-miesa-komorkowego
Przeczytaj także
Izraelska firma Future Meat Technologies Ltd. właśnie otworzyła pierwszy na świecie przemysłowy zakład produkcji mięsa komórkowego, który będzie w stanie wyprodukować 500 kg ‘mięsa’ dziennie. Firma prowadzi rozmowy z amerykańskimi organami nadzoru, aby do końca przyszłego roku rozpocząć sprzedaż swoich produktów w restauracjach.
Singapur jako pierwszy kraj na świecie dopuszcza do sprzedaży mięso hodowane komórkowo.
Mosa Meat planuje zbudować pilotażowy zakład produkcyjny, którego celem jest wprowadzenie na rynek produktu premium do 2021 roku. Firma działająca z ramienia Maastricht University zebrała 7,5 miliona euro, a jej celem jest wprowadzenie na rynek mięsa hodowlanego...