Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Izraelska firma Future Meat Technologies Ltd. właśnie otworzyła pierwszy na świecie przemysłowy zakład produkcji mięsa komórkowego, który będzie w stanie wyprodukować 500 kg ‘mięsa’ dziennie. Firma prowadzi rozmowy z amerykańskimi organami nadzoru, aby do końca przyszłego roku rozpocząć sprzedaż swoich produktów w restauracjach.
Sytuacja na rynku mięsa komórkowego
Przemysł mięsa hodowlanego, który produkuje białka, analogi wołowy i kurczaka poprzez hodowlę komórek zamiast uboju zwierząt, obejmuje obecnie ponad 75 firm. Firma Eat Just Inc. stała się pierwszą firmą, która sprzedawała mięso kurczaka z hodowli komórkowej w restauracji w Singapurze.
Od czasu powstania pierwszych prototypów startupy obniżyły koszty o 99%, a jeśli konsumenci zdecydują się na te produkty, rynek może osiągnąć 25 mld USD do 2030 r. (wg szacunków McKinsey & Co.). Jednak by móc konkurować z mięsem konwencjonalnym, należy jeszcze bardziej obniżyć koszty.
Firmie Future Meat Technologies, która zebrała 43 mln USD od inwestorów, w tym Tyson Foods Inc., Archer-Daniels-Midland Co. i S2G Ventures LLC, udało się zredukować koszt do 4 USD za 100 gramów hodowanej piersi z kurczaka i planuje obniżyć go o połowę do końca 2022 r.
Pierwszy przemysłowy zakład produkcji mięsa komórkowego
Zakład firmy Future Meat Technologies Ltd. zlokalizowany w izraelskim mieście Rehovot i może produkować nawet 500 kg/dobę komórkowych kurczaków, wieprzowiny i jagnięciny, a wkrótce rozpocznie się produkcja wołowiny.
Mimo to skala produkcji w porównaniu z niektórymi konwencjonalnymi zakładami mięsnymi, z których niektóre poddają ubojowi tysiące zwierząt dziennie jest mała.
Good Food Institute przewiduje, że produkcja mięsa hodowlanego będzie musiała osiągnąć miliony ton rocznie, aby przejść od etapu demonstracyjnego do etapu przemysłowego.
Future Meat będzie w stanie „przeskalować” linie produkcyjne i powielić zakład w innym miejscu. Planuje ukierunkować się na rynek amerykański – który ma jedne z najwyższych wskaźników spożycia mięsa na świecie – zanim rozszerzy się na Europę i Chiny. Firma musi jeszcze zdecydować, jaki rodzaj mięsa zacznie oferować jako pierwszy.
Inne firmy, w tym BlueNalu Inc., Upside Foods Inc. i Eat Just, wyraziły zamiar sprzedaży produktów opartych na komórkach w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak one, Future Meat musi uzyskać najpierw zgodę Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych oraz Urzędu ds. Żywności i Leków na oferowanie swoich produktów społeczeństwu.
Źródło: bloomberg.com
Chcesz dowiedzieć się więcej o przyszłości rynku mięsa komórkowego?
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem - raportmiesoprzyszlosci.pl
Przeczytaj także
Singapur jako pierwszy kraj na świecie dopuszcza do sprzedaży mięso hodowane komórkowo.
Pomimo ogromnej troski o środowisko i dobrostan zwierząt, 72% Australijczyków z pokolenia Z nie jest gotowych zamienić mięso, na to z hodowli komórkowej, sugerują wyniki projektu badawczego. Jednak pomimo braku entuzjazmu dla nowej alternatywy mięsa, 41% z nich uważa, że może to być realne źródło składników odżywczych ze względu na potrzebę przejścia na bardziej zrównoważone opcje żywnościowe i poprawę dobrostanu zwierząt.
Mosa Meat planuje zbudować pilotażowy zakład produkcyjny, którego celem jest wprowadzenie na rynek produktu premium do 2021 roku. Firma działająca z ramienia Maastricht University zebrała 7,5 miliona euro, a jej celem jest wprowadzenie na rynek mięsa hodowlanego...