Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Singapur jako pierwszy kraj na świecie dopuszcza do sprzedaży mięso hodowane komórkowo.
Mięso pozyskiwane z hodowli komórek jest dokładnie takie samo jak wołowina, wieprzowina, kurczak i owoce morza, które lubimy jeść na co dzień. Mięso hodowlane wytworzone jest bezpośrednio z komórek zwierzęcych, ogranicza tym samym hodowlę, karmienie i ubój zwierząt.
Rezultat jest identyczny z mięsem pozyskiwanym tradycyjnie, ale wyprodukowanie go to ułamek wykorzystanej ziemi, wody, paszy, emisji gazów cieplarnianych, mających znaczący wpływ na klimat. Produkt jest także wolny od patogenów i antybiotyków.
Good Food Institute Europe współpracuje z UE i rządami krajowymi, aby stworzyć przejrzystą drogę do wprowadzenia na rynek mięsa hodowlanego w całej Europie.
Singapurska Agencja Żywności (Singapore Food Agenc - SFA) ogłosiła, że hodowany kurczak produkowany przez Eat Just, firmę, która stosuje najnowsze osiągnięcia nauki i techniki do tworzenia zdrowszej i bardziej zrównoważonej żywności, po rygorystycznych konsultacjach i procesie rewizji został dopuszczony do sprzedaży.
To zezwolenie oznacza, że mieszkańcy Singapuru wkrótce będą mieli możliwość jedzenia kurczaka, bez negatywnych globalnych kosztów zdrowotnych i środowiskowych związanych z produkcją zwierząt hodowlanych.
Pierwszy w historii hodowany burger wołowy został zaprezentowany w Londynie w 2013 r., a od tego czasu w całej Europie rozpoczęły się ogromne postępy. Międzynarodowa organizacja pozarządowa Good Food Institute Europe współpracuje z rządami na szczeblu krajowym i unijnym, aby stworzyć przejrzystą drogę do wprowadzenia na rynek mięsa hodowlanego w całej Europie i zabezpieczyć inwestycje w badania i rozwój, aby rozwijać te zrównoważone białka.
Dyrektor wykonawczy Good Food Institute, Bruce Friedrich, powiedział: „Singapur rzucił wyzwanie, a inne kraje muszą je podjąć. Mięso hodowane komórkowo będzie oznaczać ogromny postęp w naszych wysiłkach na rzecz zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych dostaw żywności, a Singapur jest liderem w tej transformacji.”
„Trwa nowy kosmiczny wyścig o przyszłość żywności. Ponieważ narody dążą do oddzielenia produkcji mięsa od przemysłowej hodowli zwierząt, kraje, które opóźniają inwestycje w tę świetlaną przyszłość żywnościową, ryzykują pozostawieniem w tyle. Reszta świata powinna podążać śladem Singapuru, finansując alternatywne badania nad białkami i współpracując z firmami, aby zapewnić rygorystyczną i dokładną ścieżkę do zatwierdzenia i nadzoru przez organy regulacyjne.”
„Jesteśmy zachwyceni, ale nie zdziwieni, widząc rygor, który towarzyszył temu zatwierdzeniu, jak również testy i stały sukces w produkcji znacznych ilości mięsa hodowlanego bez antybiotyków. Firmy zajmujące się hodowlą mięsa muszą zachować szczególną ostrożność i wyjść poza oczekiwania opinii publicznej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu konsumentów przy ich produktach ”.
Zastępca dyrektora ds. regulacyjnych Good Food Institute, Elizabeth Derbes, powiedziała: „Fakt, że efekt domina zaczyna się w Singapurze, nie jest zaskoczeniem. Singapurska Agencja ds. Żywności od dawna znajduje się w awangardzie światowych organów regulacyjnych w badaniach nad przemysłem mięsnym i dokładnym rozważaniu najlepszego podejścia do regulacji produktów z mięsa, drobiu i owoców morza.
„Jesteśmy przekonani, że standardy bezpieczeństwa SFA dla tej przełomowej żywności zostały dokładnie skalibrowane, aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentów. Singapur jest znany ze swoich naukowych regulacji, a organy regulacyjne na całym świecie prawdopodobnie usiądą i zwrócą uwagę na ramy wydane przez SFA ”.
Żródło: GFI
Przeczytaj także
Hiszpańska firma biotechnologiczna BioTech Foods otrzyma grant w wysokości 2,7 mln EUR o na badania nad mięsem hodowanym komórkowo, które nie pochodzi od zwierząt.
Pomimo ogromnej troski o środowisko i dobrostan zwierząt, 72% Australijczyków z pokolenia Z nie jest gotowych zamienić mięso, na to z hodowli komórkowej, sugerują wyniki projektu badawczego. Jednak pomimo braku entuzjazmu dla nowej alternatywy mięsa, 41% z nich uważa, że może to być realne źródło składników odżywczych ze względu na potrzebę przejścia na bardziej zrównoważone opcje żywnościowe i poprawę dobrostanu zwierząt.
Do 2030 r. roślinne zamienniki mięsa i mięso hodowlane będą stanowić 30% światowego rynku mięsnego. Producenci mięsa i inne firmy z branży spożywczej, które nie zmienią się i nie wejdą na rynek białka alternatywnego, skończą jak firma Kodak, która nie wykorzystała możliwości oferowanych przez aparat cyfrowy: prędzej czy później, znikną z rynku.