Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) po raz kolejny skonfrontował się z badaniami profesora Morando Soffriti i jego zespołu z Instytutu Ramazzini, ktróre powiązują sukralozę (E 955) z zachorowaniem na raka.
Raport EFSA
W raporcie Panelu ds. Dodatków do Żywności i Składników Pokarmowych Dodawanych do Żywności (jednostka składająca się z niezależnych ekspertów naukowych, prowadząca badania dla EFSA) opublikowanym 8 maja, odrzucono badania prof. Soffriti z 2016 roku. Swoją decyzję Panel argumentuje tym, że aktualnie dostępne dane „nie popierają wniosków autorów badania”, mówiących, że nowotwory układu krwiotwórczego u samców myszy szwajcarskich, zostały wywołane przez sukralozę.
Panel obecnie ponownie sprawdza sukralozę, w ramach wspólnotowego programu ponownej oceny dodatków, które były już dopuszczone do obrotu w styczniu 2009, kiedy to weszło w życie rozporządzenie nr 1333/2008 w sprawie dodatków do żywności. W streszczeniu raportu zaznaczono, że Panel oczekuje zakończenie ponownej oceny sukralozy w 2020 roku, co oznacza, że znajduje, się ona wśród ostatnich dodatków, które zostaną poddane ponownej ocenie, ze względu na to, że uznano, że nie stanowią wysokiego ryzyka.
Oświadczenie panelu EFSA
Gdyby badanie Soffriti doprowadziło do wątpliwości, panel mógłby przyśpieszyć ocenę sucralozy. Jednakże oświadczenie panelu odrzuca wyniki badań z czterech głównych powodów, a mianowicie:
To nie pierwszy raz, kiedy Panel odrzucił badania przeprowadzone przez włoskich badaczy zespołu prof. Soffriti z Instytutu Ramazzini. Miało to już miejsce grudniu 2013 roku, gdy odrzucono badania, które powiązały aspartam (sztuczna substancja słodząca) z rakiem. EFSA w swojej opinii stwierdziła, że przy obecnym poziomie stosowania i narażenia, aspartam jest bezpieczny. Sytuacja ta, przyniosła falę krytyki, dotyczącej pracy EFSA, zarzucając bazowanie na badaniach dostarczonych przez przemysł, a nawet konflikt interesu wewnątrz panelu. Można spodziewać się podobnej reakcji po decyzji w sprawie sukralozy.
Stowarzyszenia konsumenckie radzą unikać sukralozy.
Jedna z grup konsumenckich w US w dniu 9 maja wydała komunikat radzący konsumentom unikania sucralozy argumentując oczekiwanymi badaniami.
Jeden z naukowców z Amerykańskiego Centrum Nauki w Interesie Publicznym (CSPI) stwierdził nawet, że EFSA jest znana z wystawiania opinii przyjaznych dla przemysłu i częstych konfliktów interesów podczas pracy Paneli.
Ponadto CSPI radzi konsumentom szczególnie dzieciom i kobietom w ciąży unikania spożywania sukralozy i aspartamu, a także innych sztucznych substancji słodzących. Rzecznik przyznaje, że potencjalne ryzyko zachorowania na raka jest niewielkie, ale konsumenci nie powinni akceptować żadnego ryzyka zachorowania na raka.
Źródła:
EU Food Law; EFSA rejects Ramazzini study linking sucralose to cancer
Przeczytaj także
Wielu ludzi wybiera niskokaloryczne substancje słodzące jako "zdrową" alternatywę dla cukru. Nowe badanie sugeruje jednak, że mogą nie być one wcale tak korzystne. Naukowcy odkryli, że spożywanie dużych ilości...
Co sprawia, ze stewia jest tak bardzo słodka? Jak to możliwe, że ten słodzik utrzymuje poziom cukru we krwi pod kontrolą? Naukowcy w końcu znaleźli odpowiedzi na te pytania.