Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EFSA nie jest obecnie zaangażowana w działania związane z epidemią koronawirusa z Chin, ponieważ żywność nie została zidentyfikowana jako prawdopodobne źródło bądź droga przenoszenia wirusa.
W związku z prowadzonymi dochodzeniami sytuacja jest bardzo dynamiczna. Istnieje wiele niewiadomych dotyczących zjadliwości i patogeniczności wirusa, jego skutków, wzorców przenoszenia, rezerwuaru i źródła zakażenia. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ściśle monitoruje wybuch epidemii i dostarcza oceny ryzyka, które mają stanowić wytyczne dla państw członkowskich UE i Komisji Europejskiej w ich działaniach w zakresie reagowania. Światowa Organizacja Zdrowia koordynuje globalne wysiłki.
Pierwsze sprawozdania na temat przypadków ostrego zespołu oddechowego w chińskiej gminie Wuhan zostały złożone pod koniec grudnia 2019 r. Władze chińskie uznały za główny czynnik sprawczy nowy koronaawirus, nieobserwowany wcześniej u ludzi. Ognisko to szybko rozwinęło się i dotknęło inne części świata, a pierwsze przypadki w UE zostały potwierdzone w styczniu 2020 r.
Więcej informacji, w tym często zadawane pytania: https://ec.europa.eu/health/coronavirus_en
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
29 stycznia 2020 odbyła się konferencja prasowa Komisji Europejskiej w sprawie narastania wybuchu epidemii koronawirusa w trakcie której głos zabrali komisarz ds. bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides oraz komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič.
Zmiany klimatu stanowią poważne wyzwanie dla globalnego bezpieczeństwa żywności. Długotrwałe zmiany temperatury, wilgotności, wzorców opadów i częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych mają już wpływ na...
Jak wynika z informacji udzielonej przez hiszpańską Krajową Agencję ds. Konsumentów, Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia wybuch zachorwań spowodowanych pojawieniem się norowirusa w małżach naraził w Hiszpanii 39 osób...