Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Koronawirus - gdzie szukać informacji?

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności

EFSA nie jest obecnie zaangażowana w działania związane z epidemią koronawirusa z Chin, ponieważ żywność nie została zidentyfikowana jako prawdopodobne źródło bądź droga przenoszenia wirusa.

W związku z prowadzonymi dochodzeniami sytuacja jest bardzo dynamiczna. Istnieje wiele niewiadomych dotyczących zjadliwości i patogeniczności wirusa, jego skutków, wzorców przenoszenia, rezerwuaru i źródła zakażenia. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ściśle monitoruje wybuch epidemii i dostarcza oceny ryzyka, które mają stanowić wytyczne dla państw członkowskich UE i Komisji Europejskiej w ich działaniach w zakresie reagowania. Światowa Organizacja Zdrowia koordynuje globalne wysiłki.

Pierwsze sprawozdania na temat przypadków ostrego zespołu oddechowego w chińskiej gminie Wuhan zostały złożone pod koniec grudnia 2019 r. Władze chińskie uznały za główny czynnik sprawczy nowy koronaawirus, nieobserwowany wcześniej u ludzi. Ognisko to szybko rozwinęło się i dotknęło inne części świata, a pierwsze przypadki w UE zostały potwierdzone w styczniu 2020 r.

Więcej informacji, w tym często zadawane pytania: https://ec.europa.eu/health/coronavirus_en

Źródło: EFSA

Autor: Jakub Ostaszewski

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn