Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Stężenia niezgodne z prawem europejskim
Zespół naukowców z Katalonii przeanalizował stężenie rtęci w 58 gatunkach ryb i owoców morza dostępnych w handlu w Hiszpanii, Włoszech i Francji. Spośród przebadanych próbek zaledwie 13 zawierało dopuszczalne według unijnego prawa ilości tego pierwiastka. Wśród bezpiecznych do spożycia gatunków znalazły się m.in. sardynki, sardele, morlesze, dorady oraz kalmary.
Toksyczny pierwiastek
Rtęć jest pierwiastkiem toksycznym, który może potencjalnie uszkadzać nerki, płuca, układ krwionośny i układ nerwowy. Szczególnie wrażliwe na jego działanie są kobiety w ciąży i dzieci. Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne rtęć może być stosunkowo łatwo transportowana do odległych akwenów wodnych i zanieczyszczać ekosystemy morskie poprzez akumulację w organizmach zwierząt. Większość rtęci, na którą narażony jest człowiek, pochodzi właśnie z mięsa ryb i owoców morza.
Zaledwie 13 bezpiecznych gatunków
Badanie hiszpańskich naukowców, które ukazało się niedawno w czasopiśmie Environmenal Pollution, objęło 1300 sztuk ryb i owoców morza należących do 58 różnych gatunków. Próbki zebrano z lokalnych sklepów i targowisk na terenie Hiszpanii, Włoch i Francji. Rezultaty przeprowadzonych oznaczeń wskazują, że jedynie 13 z przeanalizowanych gatunków spełniało obowiązujące w Unii Europejskiej normy dotyczące dopuszczalnej zawartości rtęci. Bezpieczne do spożycia okazały się sardynki, sardele, błękitki, pysonie, morlesze, dorady, brzytwiaki, barweny, strzępiele, korby, salpy, makrele złote oraz kalmary.
Najmniejsza ekspozycja na rtęć
„Spożywanie tych gatunków wiąże się z najmniejszą ekspozycją na rtęć, na którą jesteśmy niestety w sposób nieunikniony narażeni sięgając po mięso ryb i owoców morza. Warto podkreślić, że 13 wymienionych gatunków cechuje się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych nienasyconych – cennych z punktu widzenia odżywczego”, podsumowuje główny autor badania, prof. Joan O. Grimalt z instytutu należącego do hiszpańskiej Wyższej Rady Badań Naukowych.
Źródła:
Przeczytaj także
Aby ułatwić zakładom mleczarskim zmierzenie się z takim wyzwaniem belgijska firma Unisensor wprowadziła na rynek metodę Extenso, która w zaledwie w 13 minut pozwala na wykrycie około 100 antybiotyków z wielu grup antybiotykowych. Wykonanie analizy nie różni się zbytnio od tej paskowej, standardowo stosowanej w zakładach mleczarskich.
W opinii oceniono ryzyko i ocenę potencjalnych zagrożeń spowodowanych nitrozoaminami dla ludności w UE.
Każdy z nas ma swoje ulubione słodycze. Jednak nie każdy wie, że w składzie wielu z nich jeszcze do niedawna można było znaleźć niebezpieczny dla zdrowia dwutlenek tytanu. Na szczęście jego stosowanie od 7 sierpnia 2022 r. jest niedozwolone. Dlaczego tak się stało? Dowiecie się z lektury tego artykułu.