Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nitrozoaminy to związki chemiczne, które mogą powstawać w żywności w wyniku jej przygotowania i przetwarzania. Bywają obecne w kilku rodzajach artykułów spożywczych, takich jak wędliny, przetworzone ryby, kakao, piwo i inne napoje alkoholowe. Nitrozoaminy mogą pojawiać się również w wielu innych produktach spożywczych, takich jak gotowane mięso, przetworzone warzywa, zboża, mleko i produkty mleczne lub żywność fermentowana, marynowana i przyprawiana. Niektóre nitrozoaminy są genotoksyczne (powodując uszkodzenie DNA) i rakotwórcze (powodując powstanie nowotworu złośliwego). Projekt opinii EFSA ocenia zagrożenia dla zdrowia publicznego związane z obecnością nitrozoamin w żywności.
Zaczęto od oceny potencjalnych szkód wyrządzanych przez nitrozoamin ludziom i zwierzętom, a następnie oceniono zagrożenie dla zdrowia ludności Unii Europejskiej. Stwierdzono, że bardzo prawdopodobnym jest, że w każdej grupie wiekowej narażenie na nitrozoaminy z dietą przekracza dopuszczalny poziom i może wskazywać na zagrożenie dla zdrowia. EFSA poddała obliczeniu margines narażenia dla konsumentów za pośrednictwem współczynnika MOE – określa on stosunek dawki, przy której obserwuje się niewielki, ale mierzalny efekt niekorzystny oraz poziom narażenia na substancję dla danej populacji. W ocenie uznano występowanie guzów wątroby u gryzoni jako kluczowy efekt ekspozycji na nitrozoaminy. Zastosowano działanie rakotwórcze najsilniejszej nitrozoaminy do innych nitrozoamin występujących w żywności, aby poznać najgorszy scenariusz.
Według oceny azotyny mogą być związane z tworzeniem nitrozoamin. W ramach ponownej oceny bezpieczeństwa azotynów i azotanów przeprowadzonej w 2017 r. eksperci EFSA zauważyli wysoki poziom nitrozoaminy w produktach mięsnych, ale nie mieli wystarczających informacji, aby powiązać te poziomy z azotynami celowo dodawanymi do żywności.
Projekt opinii naukowej jest otwarty do konsultacji społecznych do 22 listopada 2022 r. i jest to dobra okazja do przesyłania opinii i uwag. Uwagi można zgłosić tutaj.
Przeczytaj także
Jak sytuacja wygląda w systemie RASFF oraz jakie podobne afery związane z paszami miały miejsce w latach ubiegłych? W artykule także komentarz ekspercki - Pestycydy to jedno z większych ryzyk związanych z nielegalnym wykorzystaniem tłuszczy technicznych.
Koszt żywności jest dziś dla Europejczyków ważniejszy niż kilka lat temu, stając się głównym czynnikiem wpływającym na zakupy żywności, kolejnym czynnikiem jest jej smak. Blisko połowa uważa, że ważne jest również bezpieczeństwo żywności, a 41% obywateli UE uważa za pewnik, że kupowana przez nich żywność jest bezpieczna.
Niniejsza opinia naukowa jest odpowiedzią na prośbę Komisji Europejskiej o przeprowadzenie oceny bezpieczeństwa enzymu spożywczego chymozyny z genetycznie zmodyfikowanej odmiany K. lactis (szczep CHY).