Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie SDU (Syddansk Universitet) w Danii, wykazały, że kwasy tłuszczowe mogą neutralizować szkodliwe działanie bakterii Listeria.
Projekt realizowany przez prof. Birgitte Kallipolitis miał na celu znalezienie sposobów redukcji niebezpiecznych bakterii żywności. Zespół duńskich naukowców przeprowadził wiele badań, aby zrozumieć oddziaływanie kwasów tłuszczowych na bakterię Listeria, na poziomie molekularnym.
Badania wykazały, że naturalnie występujące kwasy tłuszczowe mogą wyłączyć specyficzne geny, które sprawiają, że bakterie są niebezpieczne. Badaniom poddano kwasy omega-3, którym zneutralizowanie Listeria zajęło tylko pół godziny. Wyniki badań są bardzo interesujące ze względu na to, że zupełnie nieszkodliwe, a właściwie nawet wykazujące właściwości prozdrowotne kwasy tłuszczowe, mogą być wykorzystane do powstrzymania niebezpiecznych bakterii, takich jak Listeria. Być może dalsze badania pozwolą na opracowanie nowych metod leczenia – nie tylko przeciwko Listerii, ale również przeciwko innym niebezpiecznym bakteriom, które uodporniły się na działanie antybiotyków.
Jeszcze przed przeprowadzeniem omawianych badań, w przemyśle spożywczym znany był fakt, że kwasy tłuszczowe wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, które pozwala im eliminować nie tylko bakterie Listeria, ale również Salmonella. Jednak badania przeprowadzone przez zespół prof. Kallipolitis potwierdziły, że nawet niskie stężenia kwasów tłuszczowych mogą efektywnie zwalczać bakterie.
Źródła:
Food Safety Magazine; Study: Fatty acids can kill Listeria
Przeczytaj także
Naukowcy z ARS (ang. Agricultural Research Service, USA) odkryli, że para może zwalczać bakterie typu E. coli, Salmonella czy Listeria, pojawiające się na melonach, bardziej skutecznie od tradycyjnie stosowanych metod.
Wypełnianie luk i brakujących elementów przeprowadzenia oceny ryzyka występowania Listeria monocytogenes w produktach gotowych do spożycia (RTE) - Sekwencjonowanie genomu (WGS) – „Whole Genome Sequencing”