Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy z ARS (ang. Agricultural Research Service, USA) odkryli, że para może zwalczać bakterie typu E. coli, Salmonella czy Listeria, pojawiające się na melonach, bardziej skutecznie od tradycyjnie stosowanych metod.
Naukowcy z ARS Food Safety and Intervention Technologies Unit odkryli, że stosunkowo niedroga technologia parowa, zaprojektowana początkowo do usuwania tapet bądź czyszczenia zabrudzonych powierzchni może zostać wykorzystana do usuwania bakterii typu E. coli, Salmonella oraz Listeria z powierzchni melonów bardziej skutecznie niż obecnie wykorzystywane metody mycia surowca, bądź stosowanie chloru.
Badania ARS obejmowały zanurzenie Salmonella oraz Listeria w wannie w której znajdowały się szczepy bakterii takich jak E. coli, Salmonella oraz Listeria. Następnie po procesie suszenia i chłodzenia melony zostały oczyszczone za pomocą powszechnie dostępnego na rynku parownika. Metoda ta dostarcza odpowiednią ilość ciepła, aby usunąć występujące na powierzchni patogeny jednocześnie nie uszkadzając owocu.
Poziom patogenów na powierzchni owocu traktowanego parą był o 1000 razy niższy niż w przypadku próby kontrolnej. Co więcej metoda ta pozwoliła ograniczyć występowanie patogenów 100 krotnie lepiej niż wykorzystywane tradycyjnie metody odkażania przy pomocy chloru.
Technologię pary można wykorzystać zarówno w trakcie etapu czyszczenia w myjkach bądź bezpośrednio na taśmie produkcyjnej w trakcie procesu. Czyszczenie parowe można wykorzystać także przy takich surowcach jak arbuzy, ogórki, czy marchewka.
Nowe zastosowanie technologii może zredukować liczbę chorób spowodowanych spożyciem zakażonej żywności, która skutkuje obecnie blisko milionem zachorowań i ponad 100 przypadkami śmiertelnymi.
Źródła:
Przeczytaj także
Urząd Zdrowia Kanady opracował nowe regulacje po przeprowadzeniu gruntownego przeglądu i udowodnieniu, że naświetlanie jest bezpieczną i skuteczna metodą redukcji patogenów w mielonej wołowinie.
Wszyscy producenci doskonale powinni znać definicje i wymogi prawne stawiane wyznaczaniu terminów przydatności do spożycia produktów spożywczych. W zależności od charakteru produktu mówimy albo o tzw. TPS...