Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wypełnianie luk i brakujących elementów przeprowadzenia oceny ryzyka występowania Listeria monocytogenes w produktach gotowych do spożycia (RTE) - Sekwencjonowanie genomu (WGS) – „Whole Genome Sequencing”
Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował ostatnio raport, który przedstawia wyniki projektu "Wypełniając luki do wykonywania oceny ryzyka dla Listeria monocytogenes w produktach gotowych do spożycia (RTE): aktywność 3, porównywania izolatów z różnych etapów wzdłuż łańcucha żywnościowego, oraz od ludzi z wykorzystaniem techniki całościowego sekwencjonowania genomu (WGS).”
Głównym celem badania było porównanie L. monocytogenes w izolatach próbek gotowej do spożycia (RTE) żywności, zebranych w UE, na różnych etapach wzdłuż całego łańcucha żywnościowego oraz od poszkodowanych osób przy zastosowaniu techniki WGS.
Łącznie do badań wybranych zostało 1143 izolatów L. monocytogenes, w tym 333 klinicznie wyizolowane od ludzi oraz 810 izolatów z łańcucha żywnościowego. Izolaty zostały poddane procesowi całościowego sekwencjonowania genomu. Filogeneza (pochodzenie) wykazało wyraźny opis pomiędzy rodowodem L. monocytogenes oraz pomiędzy kompleksami klonowymi w obrębie rodów. Zastosowano szereg metod różnicowania i sekwencjonowania danych w celu zapewnienia ram niezbędnych do udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące różnorodności genetycznej i relacji epidemiologicznych.
Retrospektywna analiza dziewięciu przypadków ognisk zatruć wykazała, że WGS jest potężnym narzędziem w krajowych i międzynarodowych badaniach epidemii, jako że pozwala dokładnie określić izolaty biorące udział w zatruciu lub nie. Modele atrybucji źródeł pokazały że rezerwuar mikroflory bydlęcej jest głównym źródłem chorób u ludzi, choć również inne źródła przyczyniały się istotnie do zachorowań, a przedziały ufności były wysokie.
Liczne, spójne genetycznie powiązania zostały zidentyfikowane pomiędzy teoretycznie niepowiązanymi szczepami, z których część występowała w izolatach z wielu krajów. Obecność przypuszczalnych markerów dających potencjał do przetrwania/namnażania się w łańcuchu żywnościowym i/lub powodowania choroby u ludzi została zbadana przez wykrywanie obecności domniemanych genów wirulencji, genów AMR i czynników dających możliwość przetrwania w łańcuchu przetwórstwa żywności.
Badanie wykazało jedną z głównych zalet metody WGS, czyli przydatność do rozwiązania szeregu problemów i odpowiedzi na pytania, w tym dotyczących zjadliwości, oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe, przypisania źródła pochodzenia, nadzoru, wykrywania oraz dochodzenia epidemiologicznego w jednym eksperymencie.
Zródło :
http://www.efsa.europa.eu
Przeczytaj także
Zgodnie z doniesieniami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) nowa odmiana bakterii z gatunku Salmonella początkowo wykryta w Grecji...
Komisja Europejska zbiera opinie od przemysłu spożywczego na temat nowego rozporządzenia dotyczącego kontroli obecności bakterii Campylobacter w trakcie procesu rozbioru miesa drobiowego w rzeźniach.