Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaktualizował swoje wytyczne dotyczące oceny ryzyka i korzyści związanych z enzymami spożywczymi, wprowadzając nowe metody oceny i regulacje. Wśród najnowszych analiz znajduje się ocena bezpieczeństwa enzymu spożywczego, lizofosfolipazy, produkowanego przez zmodyfikowany genetycznie szczep Trichoderma reesei DP-Nyc81.
Co to jest Lizofosfolipaza?
Lizofosfolipaza (2-lysophosphatidylcholine acylhydrolase, EC 3.1.1.5) to enzym produkowany przez firmę Genencor International B.V. przy użyciu zmodyfikowanego genetycznie szczepu Trichoderma reesei DP-Nyc81. Enzym ten jest wykorzystywany w przetwarzaniu zbóż i innych ziaren w celu produkcji syropów glukozowych oraz innych hydrolizatów skrobiowych.
Czy enzym jest bezpieczny?
W celu zapewnienia bezpieczeństwa, EFSA przeprowadziła dokładne badania i analizy. Oto kluczowe wnioski:
Alergenność enzymu
EFSA przeprowadziła również badania dotyczące potencjalnej alergenności enzymu. Analiza sekwencji aminokwasowej enzymu nie wykazała zgodności z żadnymi znanymi alergenami. Chociaż ryzyko reakcji alergicznych nie może być całkowicie wykluczone, EFSA uznała, że jest ono bardzo niskie.
Ramy regulacyjne
Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 1332/2008, enzymy spożywcze muszą przejść rygorystyczną ocenę bezpieczeństwa przed wprowadzeniem na rynek. Każdy nowy enzym, taki jak lizofosfolipaza z Trichoderma reesei DP-Nyc81, musi zostać zatwierdzony przez EFSA i umieszczony na liście wspólnotowej UE, aby mógł być legalnie używany w przemyśle spożywczym.
Wniosek
Na podstawie dostarczonych danych i procesu produkcji, który usuwa resztkowe ilości organicznych substancji stałych, Panel EFSA uznał, że lizofosfolipaza produkowana przez zmodyfikowany genetycznie szczep Trichoderma reesei DP-Nyc81 nie stanowi zagrożenia dla zdrowia konsumentów w warunkach zamierzonego użycia.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
EFSA przeanalizowało ryzyko związane z obecnością małocząsteczkowych związków arsenoorganicznych w żywności.
EFSA zaktualizowała ocenę bezpieczeństwa glutaminazy z niemodyfikowanego genetycznie szczepu Bacillus amyloliquefaciens AE-GT, potwierdzając jej bezpieczne zastosowanie w osiemnastu procesach produkcji żywności.