Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Marks&Spencer usuwa termin "najlepiej spożyć przed" z opakowań owoców i warzyw sprzedawanych w sieci swoich sklepów

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności

Brytyjska sieć supermarketów Marks&Spencer usuwa termin przydatności do spożycia („best before” - "najlepiej spożyć przed") z szeregu świeżych produktów, aby ograniczyć marnowanie żywności w sklepach i gospodarstwach domowych.

Daty przydatności do spożycia zostaną usunięte z etykiet ponad 300 produktów owocowo-warzywnych, co stanowi 85% oferty świeżych produktów M&S, w tym powszechnie marnowanych jabłek, ziemniaków i brokułów. Daty zostaną zastąpione nowym kodem, którego pracownicy sklepów M&S będą używać w celu zapewnienia świeżości i jakości.

Zmiana, która od tego tygodnia została wprowadzona we wszystkich sklepach M&S w UK, ma na celu zachęcenie klientów by kierowali się własnym osądem oceniając zdatność do spożycia, a tym samym wyrzucali mniej jadalnych produktów spożywczych w domu.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby zająć się marnowaniem żywności – nasze zespoły i dostawcy ciężko pracują, aby dostarczać świeże, smaczne, odpowiedzialnie pozyskiwane produkty w doskonałej cenie i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby żadne z nich nie zostały wyrzucone. Aby to osiągnąć, musimy być innowacyjni i ambitni – usuwać terminy „najlepiej spożyć przed”, jeśli jest to bezpieczne, testować nowe sposoby sprzedaży naszych produktów i pobudzać naszych klientów do kreatywności w zagospodarowaniu resztek żywności i przyjmowania zmian” – powiedział Andrew Cappen, dyrektor ds. technologii żywności.

Są pewne obawy, że bezpieczeństwo żywności może być zagrożone

Chociaż nie ma wątpliwości, że programy takie jak ten ograniczą marnowanie żywności, pojawią się pewne obawy, że bezpieczeństwo żywności może być zagrożone, jeśli konsumenci będą musieli podejmować indywidualne decyzje dotyczące tego, kiedy spożywać żywność.

Według Wrap, organizacji charytatywnej zajmującej się marnowaniem żywności, ziemniaki są najbardziej marnowaną żywnością w Wielkiej Brytanii, zaraz za nimi plasuje się chleb i mleko. M&S zaoferuje również klientom możliwość zakupu trzech bananów na raz – zamiast kiści – w celu ograniczenia odpadów innego popularnego produktu – chociaż będą one dostarczane w zapakowanych „woreczkach bananowych 25 pensów”.

Źródło: https://www.theguardian.com/environment/2022/jul/17/ms-to-remove-best-before-labels-from-300-fruit-and-veg-items-to-cut-food-waste

Wybierz obszar: Bezpieczeństwo żywności Opakowania Owoce i warzywa

Autor: Katarzyna Oleksy

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn