Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Monitoring trendów w działalności inwestycyjnej światowych liderów danego sektora w dużym stopniu pokazuje w jakim kierunku będzie podążać ta branża w najbliższych latach. W 2020 r. globalni liderzy mleczarstwa koncertowali swoją uwagę na rynku azjatyckim. Poszukiwali rozwiązań w zakresie alternatyw dla mleka jak również kładli coraz większą atencję na aspekty zrównoważonej produkcji i ograniczenia wpływu produkcji mleka na środowisko.
Z uwagi na znaczący udział sprzedaży zagranicznej w strukturze przychodów, przetwórcy mleka w Polsce coraz częściej konkurują z globalnymi graczami. Z tego powodu poczynania światowych liderów sektora spożywczego są ważne dla codziennej działalności sektora mleczarskiego w Polsce. Z jak dużą skalą działalności muszą się mierzyć? Według danych IFCN roczny przerób wolumenu mleka każdej z pięciu największych mleczarni na świecie przekraczał wielkość skupionego mleka przez cały sektor mleczarski w Polsce (12,4 mln t w 2020 r.), a suma skupionego mleka przez dwie największe mleczarnie w Polsce wystarczyłaby na zajęcie miejsca pod koniec pierwszej dwudziestki rankingu.
Koncentracja na rynkach azjatyckich
Przyglądając się planom działalności inwestycyjnej i rozwojowej największych firm sektora mleczarskiego w 2020 r. można zauważyć kilka głównych zjawisk. Po pierwsze – koncentracja na inwestycjach na rynku azjatyckim i to zarówno jeżeli chodzi o działalność produkcyjną jak i rozwój centrów R&D. Jako przykład może służyć firma Nestle, które zamierza zainwestować w Chinach w projekty związane ze zrównoważonym rolnictwem w sektorze zbożowym i mleczarskim. Część wydatków na sektor mleczarski ma na celu modernizację i rozbudowę Instytutu Mleczarstwa Nestlé aby wzmocnić jego rolę w szkoleniu hodowców bydła mlecznego. Z kolei Lactalis planuje podwoić roczne inwestycje kapitałowe na działalność w Indiach, przede wszystkim na budowę nowej fabryki mleka w proszku. Danone przeznaczył natomiast 100 mln EUR na serię projektów w Chinach, które obejmują otwarcie centrum badawczego „open science” w Szanghaju. Na rynku azjatyckim - w Indonezji, inwestuje też Friesland Campina, która zatwierdziła budowę nowego zakładu mleczarskiego, centrum dystrybucji, czy też przekształcenie jednego z istniejących zakładów w centrum produkcyjne odżywek dla niemowląt.
Inwestycje w alternatywy mleka
Po drugie, firmy inwestycją w zakłady i linie do wytwarzania produktów roślinnych. Nestle zainwestuje ponad 100 mln USD w budowę pierwszego zakładu produkującego produkty pochodzenia roślinnego. Unilever natomiast postawił sobie za cel osiągnięcie 1 miliarda euro rocznej sprzedaży alternatywnych produktów mięsnych i mlecznych pochodzenia roślinnego w ciągu najbliższych od pięciu do siedmiu lat - pięciokrotny wzrost w stosunku do obecnego poziomu.
Większa atencja na zrównoważoną produkcję
Po trzecie, coraz większa atencja kładziona jest na zrównoważony rozwój. Tak jak już wspomniano wcześniej, modernizacja i rozbudowa przez Nestle Instytutu Mleczarstwa ma również na celu prowadzenie działań służących zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych w gospodarstwach mlecznych i zbadaniu możliwości produkcji mleka "neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla". Natomiast Nowozelandzka Fonterra wprowadziła na rynek produkt, który nazywają "pierwszym mlekiem o zerowej emisji dwutlenku węgla na półkuli południowej". Produkt ten, nazwany Simply Milk, został wprowadzony na rynek w Nowej Zelandii.
Wzrost możliwości produkcyjnych serów na rynku europejskim
W ubiegłym roku w Europie, zakończono lub podjęto decyzje w sprawie kilku projektów, których zamiarem było zwiększenie zdolności produkcyjnych serów. Irlandzka Carbery Group zakończyła rozbudowę zakładu produkcji sera, który będzie koncentrował się na produkcji mozzarelli i "serów do grillowania", głównie kierowanych na rynki azjatyckie. Glanbia Ireland uzyskała zgodę na budowę zakładu produkcji serów (w stylu holenderskim). Zakład będzie prawdopodobnie produkował około 40,0 tys. t serów w "euro blokach" rocznie oraz 11,5 tys. t serów "z wartością dodaną" - również z przeznaczeniem na rynki eksportowe. Swoje moce produkcyjne zwiększa też duńska Arla Foods.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
W trzecim tygodniu marca 2021 r. ceny zbytu masła w blokach w Polsce osiągnęły najwyższy poziom od maja 2019 r. – 17,45 PLN/kg. Tylko w okresie ostatniego miesiąca ceny te wzrosły o 12%, a dynamika wzrostu od początku roku wyniosła blisko 19%.
Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (UK) ogłosił 11 marca br. zmianę harmonogramu wdrożenia procedur kontroli produktów rolno-spożywczych na granicy UE – UK.
Panel ekspertów z Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego ds. Probiotyków i Prebiotyków (ISAPP) stworzył pierwszą międzynarodową definicję żywności fermentowanej.