Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Mrożony rozdrobniony szpinak został powiązany z epidemią przenoszoną przez żywność, chodzi o zatrucie alkaloidem tropanowym.
Państwowy Urząd ds. Weterynarii i Żywności Słowacji (ŠVPS) otrzymał informację o zdarzeniu z Narodowego Centrum Informacji Toksykologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Bratysławie. Władze odnotowały zwiększoną liczbę konsultacji toksykologicznych po spożyciu mrożonego szpinaku, zakupionego w sieciach COOP Jednota i Kaufland.
Nie podano oficjalnej liczby chorych, aczkolwiek lokalne media informują o ponad 100 osobach, które zgłosiły objawy zatrucia alkaloidem tropanowym. Objawy zatrucia alkaloidem tropanowym to m.in.: złe samopoczucie, zawroty głowy, suchość w ustach, niewyraźne widzenie, rozszerzenie źrenic.
Wycofanie produktów
ŠVPS nakazał przeprowadzenie urzędowych inspekcji w sieci sprzedaży oraz u producenta EQUUS s.r.o. Ponadto ŠVPS 12 marca 2021 r. nakazał zaprzestania sprzedaży wszystkich wyprodukowanych partii tego produktu. Konsumentów poproszono o niespożywanie produktu i zwracanie go do punktów sprzedaży. Początkowo skupiono się na szpinaku marki COOP. Okazało się jednak, że szpinak od tego samego dostawcy był sprzedawany pod kilkoma innymi markami: Frizanto, DLE Gusta, Clever, Freshona HU, Vinica.
Prawdopodobna przyczyna zanieczyszczenia alkaloidem tropanowym
Prawdopodobnie do zanieczyszczenia alkaloidem tropanowym doprowadziła obecność innej rośliny – bielunia dziędzierzawy (chwast). Media lokalne powołują się na słowa dyrektora ŠVPS, który twierdzi, że skażony szpinak został dostarczony do producenta przez dostawcę, ponieważ w tym wypadku obca roślina nie mogła dostać się do produktu w trakcie produkcji i musiała zostać przywieziona z pola hodowcy. Pomimo to kontrola jakości producenta nie dopatrzyła się niezgodności. ŠVPS bada sprawę, aczkolwiek szpinak został dostarczony do producenta na początku listopada, co utrudnia wykrycie niedociągnięć.
Źródła:
Przeczytaj także
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę Mars Polska Sp. z o.o. wycofaniu wskazanych poniżej partii lodów z orzechowymi cukierkami M&M’S ze względu na brak oznakowania w języku polskim, w tym polskich nazw występujących alergenów.
W ramach Programu Zapobiegania Botanicznym Fałszerstwom ostał opublikowany artykuł, zawierający szczegółowe informacje z laboratoriów analitycznych na temat składników i produktów zawierających lub twierdzących, że w ich składzie znajduje się czarny bez.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opublikowała przegląd i porady dla krajów Azji i Pacyfiku: „Zafałszowania żywności – zamiar, wykrywanie i zarządzanie”