Agencja ds. Standardów Żywności (FSA) jako kolejny już organ, przestrzega przed napojami energetycznymi marki Prime. Ponadto zgłoszono podrobioną czekoladę tej samej marki.
Rynek brytyjski – podrabiana czekolada i brak spełnienia przepisów krajowych
Napoje Prime Hydration i Prime Energy, które zostały wyprodukowane na rynek amerykański, zostały zaimportowane do Wielkiej Brytanii, podczas gdy nie spełniają one krajowych przepisów. Dotyczy to m.in. umieszczonego z przodu etykiety oznaczenia objętości – FL OZ. Problem ten nie obejmuje jednak napojów Prime wyprodukowanych specjalnie na rynek brytyjski i zawierających oznaczenie w mililitrach.
Dodatkowo FSA została poinformowana o obecności na rynku brytyjskim czekolad z etykietą Prime, choć firma ta nie produkuje, ani nie importuje żadnych artykułów z wyjątkiem napojów. Podejrzewa się przepakowywanie zakupionej czekolady w podrobione opakowania marki Prime w potencjalnie niehigienicznych warunkach. Służby zwracają także uwagę na błędy w etykietowaniu tych produktów. Dotyczą one braku informacji odnośnie nazwy firmy i adresu importera oraz nie wykazania składników, w tym także informacji o alergenach (błędne podanie kokosa jako alergenu na etykiecie brytyjskiej). Niektóre z produktów US Prime w swoim składzie zawierają także asparaginian cynku, który w Europie nie jest dozwolonym dodatkiem do żywności.
Działania na całym świecie
Również inne kraje wyraziły zaniepokojenie produktami marki Prime i innymi napojami energetycznymi.
W związku z pojawiającymi się obawami, amerykański senator Chuck Schumer wezwał Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do zbadania firmy Prime i jej napoju energetycznego pod kątem oświadczeń, marketingu i zawartości kofeiny (12-uncjowa puszka Prime Energy zawiera 200 mg kofeiny). Doprowadziło to do kilku wycofań w Kanadzie, gdzie napoje energetyczne nie mogą zawierać więcej niż 180 miligramów kofeiny w jednej porcji. Zaimportowane na kanadyjski rynek produkty nie były na niego przeznaczone oraz zawierały niewłaściwe oznakowanie (m.in. brak ostrzeżeń).
Po wykazaniu obecności składnika niedozwolonego ostrzeżenie wydały także władze Słowenii. Zlecona analiza ujawniła obecność w napoju L-teaniny, która jest substancją niedozwoloną w UE w napojach bezalkoholowych, ale może być stosowana w produkcji innych produktów spożywczych. W wyniku braku informacji na etykiecie w języku słoweńskim wprowadzono także tymczasowy zakaz ich sprzedaży.
Podobne ostrzeżenia odnośnie napojów marki Prime wydały także wcześniej władze Norwegii oraz Danii. Niektóre napoje mają wyższą zawartość kofeiny niż jest to dozwolone na mocy obowiązujących przepisów oraz zbyt dużą zawartość witaminy A.
Źródła:
- https://www.democrats.senate.gov/newsroom/press-releases/majority-leader-schumer-demands-fda-investigate-prime-for-absurd-caffeine-content-and-marketing-targeting-kids-on-social-media-schumer-warns-parents-that-summers-hottest-drink-has-so-much-caffeine-that-it-puts-red-bull-to-shame
- https://www.gov.si/novice/2023-11-13-ugotovitve-nadzora-inspekcije-za-varno-hrano-veterinarstvo-in-varstvo-rastlin-nad-pijaco-prime/
- https://foedevarestyrelsen.dk/nyheder/pressemeddelelser/2023/maj/populaere-laeske-og-energidrikke-af-maerket-prime-bliver-solgt-ulovligt
- https://www.foodsafetynews.com/2023/11/fsa-warns-about-imported-prime-drinks-and-fake-chocolate/
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.