Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Problem zdrowia publicznego
Nadmierne spożycie cukru związane jest z rozwojem otyłości i innych chorób przewlekłych, przez co stało się w ostatnim czasie istotnym problemem zdrowia publicznego. W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia, a także inne instytucje zajmujące się problematyką zdrowotną i stowarzyszenia naukowe, skupiły swoją uwagę na konsumpcji słodzonych napojów, które zawierają zwykle bardzo duże ilości cukru. Co jednak z ich wersjami typu „light”? Czy bezcukrowe i bezkaloryczne odpowiedniki popularnych napojów mogą pozytywnie wpływać na zdrowie i utratę zbędnych kilogramów?
Liczne korzyści zdrowotne
Na pytanie to postanowił odpowiedzieć międzynarodowy zespół badaczy z Europy, Ameryki Północnej i Australii, który przeprowadził przegląd systematyczny całej dostępnej na ten temat literatury naukowej. Po wyselekcjonowaniu spełniających odpowiednie kryteria publikacji oraz przeprowadzeniu analiz statystycznych naukowcy doszli do wniosku, że zastąpienie napojów słodzonych cukrem wersjami „zero” niesie ze sobą liczne korzyści zdrowotne i może mieć pozytywny wpływ w przypadku osób dorosłych zagrożonych rozwojem cukrzycy, które zmagają się z nadwagą i otyłością. Wśród prozdrowotnych efektów takiej interwencji wymienić można m.in. obniżenie masy ciała, wskaźnika BMI i procentowej zwartości tkanki tłuszczowej, a także zmniejszenie akumulacji tłuszczu w wątrobie. Okazuje się również, że korzyści z zamiany są porównywalne do rezygnacji ze słodkich napojów na rzecz wody.
„Ważny element w walce z epidemią otyłości”
Jak mówi jeden z autorów badania, prof. Jordi Salas-Salvadó z hiszpańskiego Uniwersytetu Rovira i Virgili w Katalonii, woda „pozostaje z pewnością najlepszym zamiennikiem. Z drugiej jednak strony trzeba wziąć pod uwagę, że dla osób borykających się z nadwagą czy otyłością wypijanie odpowiednich jej ilości często bywa trudne, a w takich przypadkach bezcukrowe słodkie napoje mogą co jakiś czas stanowić alternatywę zapobiegającą wzrostowi masy ciała”. Jak dodaje ekspert, „każda strategia w obszarze zdrowia publicznego, której celem jest zmniejszenie spożycia napojów i innych produktów zawierających cukry dodane, stanowi ważny element w walce z epidemią otyłości”.
Źródła:
https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2790045
Przeczytaj także
Część badań epidemiologicznych wskazuje na związek pomiędzy spożyciem napojów słodzonych fruktozą a niealkoholowym stłuszczeniem wątroby.
Nowe badania naukowców z Wielkiej Brytanii wskazują, że wzbogacanie żywności w błonnik może sprzyjać obniżaniu ryzyka rozwoju poważnych schorzeń cywilizacyjnych – cukrzycy typu 2 i chorób serca.
Biorąc pod uwagę aspekt żywieniowy oraz obserwując trendy na rynku żywności funkcjonalnej, rosnącym zainteresowaniem cieszy się wytwarzanie napojów o zwiększonej zawartości białka z dodatkiem białek serwatkowych.