Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W 2017 r. produkcja pasz przemysłowych w UE była nieznacznie wyższa niż rok wcześniej, przy czym najsilniejszy wzrost – o 7,5% – odnotowano w Polsce. Rok 2018 prawdopodobnie przyniesie dalsze ożywienie w branży.
Według informacji Europejskiej Federacji Producentów Pasz (FEFAC) w 2017 r. produkcja pasz przemysłowych w UE (bez Grecji, Luksemburga i Malty) wyniosła 156,7 mln t, czyli o 0,2% więcej w relacji rocznej.
Bydło - największy wzrost
W największym stopniu - o 1,0% - zwiększono produkcję pasz dla bydła. Jest to przede wszystkim wynik poprawy sytuacji dochodowej producentów mleka, ale też suszy na Półwyspie Iberyjskim, co stymulowało popyt na pasze przemysłowe. Ponadto nadal na rynek wpływa zniesienie kwot w 2015 r. i związane z tym działania nakierowane na rozwój chowu bydła mlecznego w części krajów.
Drób
W ubiegłym roku wzrosła też produkcja pasz dla drobiu, choć skala zwyżki była mniejsza, bo o 0,5% w relacji rocznej. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest to najważniejszy segment rynku pasz przemysłowych. Prawdopodobnie wynik byłby znacznie lepszy, gdyby nie występujący w Europie wirus grypy ptaków, który przełożył się na spadek produkcji drobiu w niektórych regionach - głównie we Francji i na Węgrzech.
Trzoda chlewna
Z kolei produkcja pasz dla trzody obniża się drugi rok z rzędu. Wprawdzie ceny żywca wieprzowego dynamicznie rosły w I połowie 2017 r., niemniej reakcja po stronie pogłowia jest opóźniona i w ubiegłym roku produkcja trzody ogółem w UE była jeszcze niższa niż rok wcześniej. Odbicia spodziewamy się dopiero w 2018 r. W rezultacie w 2017 r. produkcja pasz była o 1,0% mniejsza w relacji rocznej.
Wyraźny wzrost produkcji w Polsce
Wśród największych unijnych producentów, jedynie Polska w 2017 r. wyraźnie zwiększyła produkcję pasz przemysłowych ogółem. Przy czym pozytywnie zmiany widoczne były w każdym z segmentów, choć największy wzrost odnotowano w przypadku pasz dla drobiu i bydła.
Produkcja w Niemczech, Holandii i we Włoszech utrzymała się na poziomie z 2016 r., zaś we Francji i Hiszpanii obniżyła się.
Przewidywania
Eksperci FEFAC przewidują, że w 2018 r. produkcja pasz dla trzody i bydła ustabilizuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w 2017 r., zaś pasz dla drobiu zwiększy się o 1,0%. Zmiany te spowodują wzrost produkcji przemysłowej pasz ogółem o 0,5%. Naszym zdaniem zbliżone tendencje mogą być obserwowane w Polsce, choć nie wykluczamy spadku produkcji pasz dla trzody.
Przeczytaj także
W 2017 r. kukurydza paszowa pozostawała relatywnie tania. Przeciętna cena jej zakupu, podawana przez MRiRW, wyniosła 671 zł/t wobec 655 zł/t w 2016 r. oraz 724 zł/t średnio w ostatnich pięciu latach. Warto przy tym podkreślić, że...
Firma Tallage w raporcie „Strategie grains” opublikowanym 18.01 przedstawiła swoje pierwsze prognozy zbiorów pszenicy w UE w 2018 r. Według tych bardzo wstępnych przewidywań wyniosą one 141,6 mln t, czyli o 0,2% (0,4 mln t) mniej niż...