Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Firma Tallage w raporcie „Strategie grains” opublikowanym 18.01 przedstawiła swoje pierwsze prognozy zbiorów pszenicy w UE w 2018 r. Według tych bardzo wstępnych przewidywań wyniosą one 141,6 mln t, czyli o 0,2% (0,4 mln t) mniej niż w 2017 r. Ten niewielki spadek to efekt problemów z zasiewami ozimin w Europie Północnej oraz w Polsce.
Wzrost zbiorów
Wśród ważniejszych producentów pszenicy, wzrost zbiorów spodziewany jest w Hiszpanii (o 1,6 mln t do 5,4 mln t), Francji, gdzie mijają one sięgnąć 37,6 mln t, czyli byłyby o 0,7 mln t wyższe niż w 2017 r., oraz w Niemczech – przyrost o 0,4 mln t do 24,8 mln t. Z kolei największe bezwzględne spadki produkcji oczekiwane są w przypadku Polski (o 0,6 mln t do 11,1 mln t), Rumunii (o 0,6 mln t do 7,6 mln t), Bułgarii (o 0,4 mln t do 5,8 mln t) oraz w Danii (o 0,8 mln t do 4,1 mln t).
Czy prognozy się sprawdzą?
Oczywiście wszystkie przedstawione tu prognozy należy przyjmować jako bardzo wstępne. Ostateczny wynik z dużym prawdopodobieństwem będzie od nich odbiegał. Jak większość tego typu analiz, zakłada ona „normalny” przebieg warunków pogodowych od momentu sporządzenia prognozy do momentu zbiorów. Dużą niewiadomą w obecnej prognozie, szczególnie w przypadku niektórych krajów (w tym Polski), stanowi dodatkowo powierzchnia zasiewów pszenicy jarej. Niemniej, prognozy te wpływają na oczekiwany rozwój sytuacji na rynku w perspektywie kilku miesięcy i na wyceny kontraktów z dostawą po zbiorach w 2018 r. Dla przykładu w Polsce powierzenia zasiewów wszystkich zbóż ozimych w 2011 r. pod zbiory w 2012 r. była o około 30% niższa niż rok wcześniej. Niemniej wyższe plony oraz znacznie większy areał zasiewów zbóż jarych spowodowały, że zbiory ogółem były o prawie 7% wyższe niż rok wcześniej. Znacznie więcej zebrano żyta i jęczmienia - odpowiednio o 11% i 26% r/r. Na tej podstawie nie można wprawdzie wyciągnąć wniosków o przyszłorocznych zbiorach, przykład ten pokazuje jednak, że same zasiewy ozimin nie implikują do końca ostatecznego wolumenu produkcji. Obecnie duże znaczenie mają informacje o przezimowaniu roślin – w przypadku wystąpienia istotnych strat mrozowych, jest potencjał do wzrostu cen. W odwrotnej sytuacji niewykluczone są wiosenne korekty cen w dół.
Prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej
Trzeba jednak zaznaczyć, że ogromne znaczenie ma tu również globalny bilans popytowo-podażowy dla rynku pszenicy i zbóż ogółem. Według bardzo wstępnych prognoz Międzynarodowej Rady Zbożowej, z 18 stycznia br., zbiory pszenicy w przyszłym sezonie mogą, po raz pierwszy od sześciu lat, spaść – o 2% do 742 mln t (zresztą rok temu także prognozowano obniżkę produkcji na bieżący sezon, a obecnie mówi się już o jej wzroście).
W piątek 19.01 na europejskiej giełdzie MATIF notowania wrześniowe dla pszenicy konsumpcyjnej (163,75 EUR/t) były wyższe od marcowych (155,25 UER/t).
Autor: Marta Skrzypczyk, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
Przeczytaj także
W swoim najnowszym raporcie, opublikowanym 12 stycznia br., eksperci USDA podnieśli prognozowaną wielkość zbiorów pszenicy na świecie w sezonie 2017/18 o 2,0 mln t. Obecnie oczekuje się, że osiągną one rekordowy poziom757,0 mln t...
Zobacz jak zmieniły się ceny wybranych gatunków zbóż - analiza przygotowana przez ekspertów z BGŻ BNP Paribas. Zapraszamy do lektury...