Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ceny pszenicy jedynie nieznacznie wyższe niż podczas zbiorów
Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) na przełomie listopada i grudnia br. przeciętne ceny pszenicy w Polsce ustabilizowały się na poziomie 680 zł/t. Oznacza to, że były wyższe o zaledwie 38 zł/t (5,8%) wobec średnich notowań z sierpnia br.
W pierwszym pełnym tygodniu grudnia (4-10.12) młyny za zakupywaną pszenicę w dalszym ciągu płaciły około 680 zł/t. Było to więcej o 12 zł/t (niespełna 2%) niż miesiąc wcześniej oraz o 44 zł/t wobec najniższego poziomu odnotowanego w tym roku, tj. na początku sierpnia, kiedy to według danych MRiRW średnia cena pszenicy konsumpcyjnej wyniosła 635 zł/t.
Zmiany cen obserwowane w tym roku nie są zatem silne. Rok wcześniej pomiędzy sierpniem a początkiem grudnia pszenica podrożała o ponad 8% (50 zł/t). Przeciętnie w ostatnich pięciu sezonach zwyżki cen wyniosły 7,7%.
Sam poziom ceny (680 zł/t) jest o 2,7% wyższy wobec analogicznego okresu 2016 r. Warto dodać, że w czerwcu roczne różnice były dwucyfrowe – pszenicę skupowano po około 730 zł/t, czyli 13-15% drożej niż rok wcześniej. Było to związane z opóźniającymi się zbiorami i wcześniejszym dużym eksportem tego ziarna, co przełożyło się na jego niskie zapasy w kraju.
Jeśli porównamy obecną cenę z przeciętną ceną w pierwszym tygodniu grudnia w latach 2012-16 (770 zł/t), okaże się, że jest ona o ponad 11% niższa. Warto jednak zauważyć, że cena w grudniu w poprzednich dwóch latach była zbliżona do obecnej, natomiast w 2012 r. istotnie wyższa – wyniosła 1021 zł/t, czyli o prawie 50% więcej.
Tegoroczny poziom cen pszenicy to efekt jej relatywnie wysokich zbiorów zarówno w kraju, jak i w UE, rekordowych zapasów w skali globalnej oraz dużej konkurencji w eksporcie ze strony Francji i Rosji, co sprawia, że możliwości zbytu są nieco mniejsze niż rok wcześniej.
Wysokie ceny jęczmienia
Odwrotnie przedstawia się sytuacja na rynku jęczmienia paszowego. Na początku grudnia jego średnia cena w punktach skupu ukształtowała się na poziomie 655 zł/t. Było to o 81 zł/t (ponad 14%) więcej niż przeciętnie w sierpniu br. W relacji rocznej jęczmień jest o 15% droższy. Z kolei wobec średniej z początku grudnia z ostatnich pięciu sezonów jest jedynie o 5% tańszy. Wyższe ceny notowano jedynie w 2013 i 2012 roku.
Tegoroczne zbiory jęczmienia są wprawdzie wyższe niż ubiegłoroczne – GUS szacuje je na 4,0 mln t wobec 3,4 mln t rok wcześniej, choć pozostałe agencje analityczne wskazują na istotnie mniejszą skalę wzrostów – jednak w nowy sezon weszliśmy z bardzo niskimi zapasami, co może być jednym z czynników wywierających presję na wzrosty cen.
Autor: Marta Skrzypczyk, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
Przeczytaj także
We wrześniu br. GUS przedstawił szacunki tegorocznych zbiorów warzyw gruntowych. Miały one wynieść ok. 4,5 mln t, co oznacza poziom zbliżony do produkcji w 2016 r. Mimo przewidywanej stabilizacji zbiorów, dane o produkcji mrożonych...
Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku rzepaku przygotowaną przez BGŻ BNP Paribas. Dowiedżą się m. in. o cenach rzepaku oraz o areale i liczbie gospodarstw uprawiających tę roślinę.