Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Opublikowano decyzję Głównego Inspektora Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych o zafałszowaniu żywności w związku z użyciem nazwy „chleb pradziada”.
Zgodnie z ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych artykuł rolno-spożywczy zafałszowany, to m.in. produkt, w którym zostały wprowadzone zmiany w oznakowaniu, mające na celu ukrycie jego rzeczywistego składu lub innych właściwości, jeżeli niezgodności te lub zmiany w istotny sposób naruszają interesy konsumentów.
Organ oceniał oznakowanie „chlebu pradziada” zawierającego m.in. kultury starterowe, emulgator, gumę guar, środek do przetwarzania mąki oraz płynny zakwas zawierający m.in.. kwas mlekowy, kwas octowy i ekstrakt słodu.
GIJAHRS uznał w decyzji KO.8230.49.2020 z 15.06.2020, że użycie w nazwie określenia "pradziada" jest nieadekwatne do składu przez co zakwalifikował żywność jako zafałszowaną.
Przeczytaj także
Komisja Europejska wydała nowe rozporządzenie nr 2020/1322 dotyczące najwyższych dopuszczalnych poziomów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD), estrów 3-MCPD kwasów tłuszczowych oraz estrów glicydowych kwasów tłuszczowych
Opublikowano wyrok w Warszawie z dnia 13 lipca 2020 r. (VI SA/Wa 2637/19) oddalający skargę w przedmiocie wprowadzenia do obrotu produktu zafałszowanego
Opublikowano wyrok w Warszawie z dnia 6 lutego 2020 r. (VII SA/Wa 1725/19) oddalający skargę w przedmiocie sugerowania właściwości leczniczych produktu.